Kysucké múzeum v Čadci má vo svojej správe expozície:
Skanzen Vychylovka, Historická lesná úvraťová železnica, Kaštieľ Radoľa a Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou

cepiec01

Výstavu prezentujúcu viac ako 200 čepcov z 33 dedín zo štyroch regiónov stredoslovenského kraja, si môžete pozrieť v Kysuckom múzeu v Čadci od 15. novembra 2017 do 31. januára 2018.

Čepčenie je tradícia, ktorá ani dnes nesmie chýbať na mnohých slovenských svadbách. Okrem ochrannej a ozdobnej funkcie, čepiec v minulosti určoval aj postavenie ženy v spoločnosti. Tak, ako sa u slobodných dievčat vyzdvihovala prirodzená krása bohatých vlasov, u vydatej ženy sa táto ozdoba zámerne potláčala. Tradícia snímania venca z hlavy mladuchy a jej zavitie do čepca, tzv. čepčenie, pretrvala až dodnes, a to nielen na Slovensku, ale u Slovanov vôbec.
Návštevníci výstavy si okrem čepcov môžu pozrieť aj ukážky tradičných ženských účesov a tiež svadobné truhlice, do ktorých si ženy pripravovali svoje veno.
Výstavu pripravilo Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici a pre verejnosť bude sprístupnená do 31. januára 2018.