20240117 130227

Kysucké múzeum pripravilo v Kaštieli Radoľa pre svojich návštevníkov výstavu krásnych starožitných pohľadníc s reprodukciami známych i menej známych umeleckých diel. Sú súčasťou múzejnej zbierky tzv. žánrových pohľadníc. Pochádzajú z obdobia od začiatku 20. storočia do cca 70-tych rokov.

Najstaršou pohľadnicou datovanou poštovou pečiatkou je pohľadnica „Broskyne,“ z roku 1907. Tiež sú tu niektoré kúsky z roku 1913 a zaujímavá práve pre Kysuce je pohľadnica s reprodukciou maľby Philipa Panzera „Môj chlapec.“ Písal ju z vojny v roku 1916 významný kysucký dejateľ Valér Vnuk svojmu bratovi do Kysuckého Nového Mesta. Z vydavateľstiev je najviac zastúpené vydavateľstvo J. Plichta Praha. Zo zahraničných je zaujímavé vydavateľstvo Stengel & Co.GmbH Drážďany. Práve táto firma spôsobila masívny prienik výtvarného umenia do produkcie pohľadníc na začiatku 20. storočia.

Na výstave pohľadníc možno vidieť napr. kolekciu akvarelov od M. Benku, českých autorov J. Mánesa, M. Aleša, zbierku pohľadníc Josefa Ladu, najznámejšie diela renesančných umelcov, ktorých originály uchováva galéria Uffizi vo Florencii („Zrodenie Venuše,“ „Judita“ a „Jar“ od Botticelliho, „Zvestovanie“ a „Svätá rodina“ od Leonarda, práce od Rafaela, Lorenza de Credi, Sassoferrata a iných.). Keďže najväčšími múzami umelcov boli odjakživa ženy, veľkú časť pohľadníc predstavujú portréty žien a dievčat rôzneho veku i spoločenského postavenia. Nechýbajú témy ako krajinka, život na vidieku, šľachtické a meštianske prostredie, sochárstvo, kvetinové zátišia, historické či biblické motívy a pod.


Príďte si zaspomínať na časy, keď ste sa možno venovali zbieraniu pohľadníc (servítkov, obalov od žuvačiek a pod.), keď bola pohľadnica často jediným spôsobom, aby ste niekomu zaslali pozdrav, alebo sa len potešiť krásou a dokonalosťou umenia na týchto starých „kartách.“

Andrea Paráčová, Kaštieľ Radoľa

20240117 130245

Plagát Umenie na pohľadniciach Radoľa page 0001 1