Kaštieľ Radoľa
radola_upravene Kaštieľ Radoľa  patrí  medzi  najstaršie  kultúrne pamiatky na Kysuciach.  Okolnosti  stavby  kaštieľa sú  zatiaľ  dosť  nejasné.  Poznatky  z umelecko-historického výskumu kladú vznik jeho najstaršej časti do tretej štvrtiny 16. storočia.

Latitude:     49º 17' 43,435'' N

Longitude:  18º 47' 17,165'' E


Pôvodne to bola štvorcová dvojpodlažná stavba s jedným obytným priestorom v každom podlaží, teda skôr obytná veža, aké majú svoj pôvod v stredoveku. V druhej polovici 17. storočia došlo k prestavbe objektu, zrejme v súvislosti s rozvojom majera, ktorého objekt kaštieľa sa stal centrom.

 

Čítať celý článok...

Svet fantázie inými rukami

fantazia_css_01Výstavné priestory radoľského kaštieľa krášli od 7. septembra 2015 putovná slovensko-poľská výstava, ktorej piaty ročník si môžete pozrieť do 7. októbra 2015.

Čítať celý článok...
 

Svet alchymistu

svet_alchymistu_01Stála expozícia v renesančnom kaštieli Radoľa vám priblíži svet, v ktorom žil a tvoril alchymista – vzdelanec svojej doby. Expozícia alchymistickej dielne, ktorú vytvorili pracovníci Kysuckého múzea je na Slovensku jediná svojho druhu a prezentuje spôsob života a prácu alchymistu v jeho laboratóriu.

Čítať celý článok...
 

Meštianske bývanie na Kysuciach

mestianske_byvanie_na_kysuciachRenesančný kaštieľ v Radoli, ktorý patrí medzi najstaršie historické objekty na Kysuciach, ponúka návštevníkom stálu expozíciu, dokumentujúcu prostredníctvom zbierok múzea meštianske bývanie, ako aj dejiny Čadce a Kysuckého Nového Mesta, ktoré bolo niekoľko storočí jediným skutočným mestom na tomto území.

Čítať celý článok...
 

Odkaz Cyrilometodskej tradície

odkaz_cyrilometodskej_tradicie_01Stála expozícia v Kaštieli Radoľa vás prenesie do čias Veľkomoravskej ríše, do čias misie solúnskych bratov - sv. Cyrila a Metoda, prenesie Vás do čias počiatkov christianizácie v liturgickej staroslovienčine a rodiaceho sa duchovného bohatstva z odkazu solúnskych bratov pre nás všetkých.

Čítať celý článok...
 

Najstaršie dejiny Kysúc

najstarsie_dejiny_kysuc_01Stála expozícia v radoľskom kaštieli dokumentujúca dejiny osídlenia Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek, sústreďuje najucelenejšiu zbierku archeologických nálezov z počiatkov osídlenia tohto regiónu na Kysuciach.

Čítať celý článok...
 


zsk_logo
Zriaďovateľ
eu
 logo_pl_sk logo_sk_cz  trenc_sam_kraj
Správca Fondu mikroprojektov
SR-ČR 2007-2013