- Minister zahraničných vecí SR navštívil Múzeum Kysuckej dediny
- 50 diplomatov spoznávalo skanzen a historickú železničku

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 1.6.2008

V sobotu 31. mája zavítal do areálu Múzea kysuckej dediny na Vychylovke minister zahraničných vecí SR p. Ján Kubiš, ktorý tu absolvoval časť jarného stretnutia s vedúcimi diplomatických misií počas návštevy Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). V skanzene, ktorý spravuje Kysucké múzeum v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK privítal vzácnu delegáciu jeho poverený riaditeľ Miloš Jesenský a starosta Novej Bystrice Milan Kotvas. Viac ako päťdesiat zástupcov rôznych štátov sa tak mohlo oboznámiť s areálom skanzenu v ktorom sú  sústredené najcennejšie pamiatky ľudovej architektúry a prezentuje spôsob života a zvyky kysuckého ľudu od druhej polovice 19. storočia. V programe „Váľanie mája“ sa hosťom predstavila folklórna skupina „Zborovania“, nechýbali ani ukážky remesiel a ochutnávka tradičných jedál – oštiepkov, kapustniakov a korbáčikov.  Záver návštevy patril prehliadke unikátnej Historickej lesnej úvraťovej železničky z vyhliadkových vagónov poháňaných dvoma parnými rušňami na trati, ktorá bola v roku 1991 vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku Slovenskej republiky.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM

Zoznam štátov, ktorých zástupcovia navštívili Múzeum kysuckej dediny a Historickú lesnú úvraťovú železničku v rámci svojej cesty po Žilinskom samosprávnom kraji:

ALBÁNSKA REPUBLIKA
ALŽÍRSKA DEMOKRATICKÁ ĽUDOVÁ REPUBLIKA