skanzen oscadnicka chalupaZÁMER a PODMIENKY obchodnej verejnej súťaže č. 1/2016/KM o najvhodnejší návrh na uzatvorenie zmluvy o nájme vyhlásená v zmysle ust. § 281 až 288 zákona č. 513/1991 Zb. (Obchodný zákonník)

Ako informovali svetové agentúry, 16. januára 2017 vo veku 82 rokov zomrel americký astronaut s kysuckými koreňmi, Eugene Andrew Cernan, účastník troch vesmírnych misií a posledný človek, ktorý zatiaľ kráčal po Mesiaci.

„Jeho smrť je pre nás všetkých veľkou stratou. Eugene Cernan je neodmysliteľne spojený aj s našou vlastnou históriou, čím v tomto prípade myslíme nielen regionálne, ale aj národné dejiny,“ povedal riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský. „Najstaršie dokumentovaným mužským predkom rodu na Kysuciach je Joannes Csernan v roku 1758 na Čiernom, jeho starým otcom bol Štefan Čerňan z Vysokej nad Kysucou, ktorý sa v roku 1903 vysťahoval spolu s manželkou Annou do Chicaga. Tak, ako sa slávny astronaut hrdo hlásil ku svojim koreňom, budeme sa aj my v budúcnosti hlásiť k jeho odkazu.“

Kysucké múzeum v súčasnosti pracuje na novej expozícii venovanej regionálnym dejinám, ktorého súčasťou bude aj kópia lunárneho modulu, s ktorým posledná lunárna misia pod velením E. A. Cernana pristála v roku 1972 na Mesiaci.

Mgr. Zuzana Plevková

V dňoch 7. a 8. novembra 2016 sa v priestoroch Vlastivedného múzea v Krásne nad Kysucou uskutočnili dve odborné podujatia Kysuckého múzea. Prvým z nich bol už tretí ročník vedeckej konferencie „Enviromentálne dejiny krajiny“, ktorej spoluorganizátorom bola aj Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií. Jej program bol bohatý a zahŕňal príspevky od paleogenetického výskumu pravekých ľudí cez modelovanie historických zmien v krajine až po možnosti tvorby geoparkov na Kysuciach. Ďalšia konferencia pod názvom „Elity v dejinách regiónov“ prebiehala v spolupráci s Historickým ústavom Slovenskej akadémie vied a odzneli na nej prednášky o významných osobnostiach z nášho kraja ako bol Ján Lendvai- Lušňák, Viliam Galvánek, Eugen Gerometta, Vojtech Spanyol či Emil a František Špaldonovci.

„Obidve medzinárodné konferencie splnili svoj účel a ich závery ďalej posunú naše poznanie o histórii Kysúc i Horného Považia,“ povedal riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský. „Spolupráca s pracoviskami Slovenskej akadémie vied a viacerými univerzitami, medzi ktorými zaberá osobitné postavenie košická fakulta Berg je prospešnou nielen pre našu inštitúciu, ale predovšetkým dobrou správou pre všetkých záujemcov o históriu na Kysuciach. Pre tých, ktorí sa nemohli zúčastniť bude akiste dobrou správou aj to, že všetky referáty budú aj publikované.“

vedecka konferencia krasno 2016

Slávnostné otvorenie konferencie. Zľava doprava: riaditeľ Kysuckého múzea MVDr. Miloš Jesenský, PhD., Prof. RNDr. et Mgr. Peter Chrastina, PhD. (Univerzita T. Baťu v Zlíne), primátor mesta Krásno nad Kysucou Ing. Jozef Grapa a PhDr. Ľudovít Hallon, DrSc. (Historický ústav SAV v Bratislave).

Mgr. Zuzana Plevková,

Kysucké múzeum

tvorive dielne pecenie oblatok a medovnikovAtmosféra Kaštieľa v Radoli sa v druhú adventnú nedeľu niesla v znamení prichádzajúcich Vianoc. Priestory kaštieľa zaplnili návštevníci zďaleka i zblízka. Tvorbu ľudových výrobkov prezentovali šikovné ruky členiek Živeny zo Žiliny.

envirokonferencia01

Vedecká konferencia zameraná na environmentálne dejiny krajiny, sa uskutočnila v pondelok 7. novembra 2016 v priestoroch Kysuckého múzea v Krásne nad Kysucou.

turzo03 V utorok 8. novembra 2016 sa v priestoroch Kysuckého múzea v Krásne nad Kysucou konala vedecká konferencia pri príležitosti Roka Juraja Turzu.

hluz drezina01Od nedele 1. mája 2016 zo zastávky Stanica Skanzen do Stanice Sedlo Beskyd ponúkame návštevníkom možnosť vychutnať si pohľad na Kysuce a Oravu jazdou na drezine V 760/2004.

jánska noc skanzen

Skanzen Nová Bystrica Vychylovka už po štvrtýkrát poskytol pobyt malým čitateľom z Kysuckej knižnice v Čadci, Mestskej knižnice z Turzovky a čitateľom Oravskej knižnice A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne.

vcelarstvo na kysuciach01

K výstave Včelárstvo na Kysuciach pripravilo múzeum každý pondelok v mesiaci jún tvorivé dielne pod názvom Včela očami detí, odborné prednášky so včelármi a rôzne vedomostné aktivity zamerané na význam a ochranu včiel.