den_deti_07Už niekoľko rokov Kysucké múzeum v Čadci zaraďuje do svojho kalendária  podujatie, ktoré je venované deťom, hlavne pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. Nedeľa 31. mája 2015  patrila právom všetkým deťom, ktoré navštívili  Skanzen Nová Bystrica – Vychylovka.

Dolina Chmúra zaliata slnečnými lúčmi  už od rána vítala návštevníkov, ktorí sa rozhodli stráviť  sviatočný deň práve u nás v Skanzene. Piskot  parného rušňa  ohlasoval, že je pripravený  aj so svojím záprahom – vyhliadkovým vagónom povoziť deti po trati Historickej lesnej úvraťovej železnice. Hneď pri vstupe do skanzenu vítala  všetkých, ktorí sa rozhodli stráviť sviatočnú nedeľu s deťmi v prírode, usmiata Snehulienka a po skanzene a vo vláčiku svoju prácu vykonávali siedmi trpaslíci. Nemožno zabudnúť ani na pracovitého  princa, ktorý zachránil Snehulienku pred zlou ježibabou, ktorá počas dňa  piekla voňavé kapustniaky. Pestrosť hier a súťaží si pripravili zamestnanci Lesov SR  v Čadci, medzi ktorými nechýbali disciplíny: prechádzka na chodúľoch, múdry povrázok, hmatová skúška, lov rýb, Popoluška, veverička, strelnica, zvieratká na ceste a popletené písmenká. Po absolvovaní všetkých disciplín si deti mohli vychutnať kultúrny program, o ktorý sa postaral Policajný zbor v Čadci ukážkami psovodov so svojimi štvornohými priateľmi. Lúka pri kaplnke Panny Márie ružencovej sa zaplnila veriacimi,  svätú omšu v prírode celebroval  dôstojný otec don Peter z domu Saleziánov  dona Bosca v Žiline  a spevom ju obohatil mládežnícky spevácky zbor Asterius zo Starej Bystrice.Aby sme nezabudli, že posledný deň v mesiaci  máj sa váľa máj, o to sa postarala Ľudová hudba bratov Kováčovcov z Novej Bystrice. Ako sa hovorí, na koniec to najlepšie -  vyhodnotenie súťaží. Celkom sa do súťaží zapojilo 204 detí, ktoré boli odmenené vďaka štedrým sponzorom  rôznymi sladkosťami, hrami, hračkami a medzi cenami  nechýbal  fantastický let nad Kysucami, víkendový pobyt na chate Vyhňa a voľné vstupy do expozícií Kysuckého múzea v Čadci. Touto cestou sa chceme poďakovať všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o úspešný priebeh tohto vydareného podujatia a urobili radosť tým, ktorí dávajú nášmu životu zmysel. Na záver pár štatistických čísiel. Celkom navštívilo v tento sviatočný deň expozíciu skanzenu a Historickú lesnú úvraťovú železnicu 1 850 návštevníkov z toho 1 211 platiacich a 639 neplatiacich. Za bohatú návštevnosť a priazeň Vám všetkým ďakuje Kysucké múzeum v Čadci a jeho zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj.
Darina Hnidková, Kysucké múzeum