Kaštieľ Radoľa

Kaštieľ Radoľa patrí medzi najstaršie kultúrne pamiatky na Kysuciach. Okolnosti stavby kaštieľa sú zatiaľ dosť nejasné.  Poznatky z umelecko-historického výskumu kladú vznik jeho najstaršej časti do tretej štvrtiny 16. storočia.

alchymista expozicia02Stála expozícia v renesančnom kaštieli Radoľa vám priblíži svet, v ktorom žil a tvoril alchymista – vzdelanec svojej doby. Expozícia alchymistickej dielne, ktorú vytvorili pracovníci Kysuckého múzea je na Slovensku jediná svojho druhu a prezentuje spôsob života a prácu alchymistu v jeho laboratóriu.

Laboratórium  predstavovalo dielňu alchymistov, usilujúcich sa o výrobu zlata, elixíru večnej mladosti či výrobu živého tvora „zo skúmavky“.
Alchýmia bola ešte v období 18. storočia prezentovaná ako vedná multidisciplína, ktorej poznatky položili základ mnohým vedným odborom súčasnosti – napríklad modernej chémii, medicíne či metalurgii.

Hlavným zariadením laboratória bola pec, prípadne viacero pecí, z ktorých každá slúžila inému účelu: napríklad pec na dlhodobé zohrievanie, vysokotepelné taviace pece alebo pece pre destiláciu. Z používaného náradia alchymisti niektoré prevzali od farbiarov, lekárnikov i metalurgov. Najznámejšie pomôcky však vymysleli a pre svoje účely vyrobili samotní alchymisti – najmä laboratórne sklo – rôzne banky, krivule, destilačné súpravy.

Alchymisti boli vo svojej dobe uznávaní polyhistori, ktorí sa svojimi vedomosťami snažili originálnymi pokusmi objaviť to, o čo sa snaží aj súčasná veda, napríklad predĺžiť život, respektíve nájsť elixír života. V dobových prameňoch bola alchýmia vnímaná v dvoch polohách – ako umenie i ako veda. To však nie je nič nezvyčajné, keďže alchýmia sa rozvíjala tak ako umenie a veda vo sfére záujmu vtedajších mecénov na bohatých feudálnych dvoroch.

V alchymistickom laboratóriu tejto expozície uvidíte veci známe z kováčskych dielní i bežného vybavenia domácností či remeselnej dielne z minulosti. Symbiózu klasických predmetov a zaujímavých prístrojov, pecí, kotlov, alchymistických zariadení či atanoru – pece s pieskovým kúpeľom udržujúcu teplotu tekutín, dopĺňajú listiny s postupmi, tajomné symboly a znaky spájajúce sa s mystickou rovinou alchýmie.

Repliku dobového laboratória zhotovili pracovníci Kysuckého múzea, aby názorne ilustrovali podobu alchymistickej dielne v renesančnom šľachtickom sídle.