Kaštieľ Radoľa

Kaštieľ Radoľa patrí medzi najstaršie kultúrne pamiatky na Kysuciach. Okolnosti stavby kaštieľa sú zatiaľ dosť nejasné.  Poznatky z umelecko-historického výskumu kladú vznik jeho najstaršej časti do tretej štvrtiny 16. storočia.

radolsky jarmok02

Pozývame Vás v stredu 5. júla 2017 na tradičné podujatie s prezentáciou ľudových remesiel, stredovekej kuchyne a kultúrnym programom na nádvorí renesančného kaštieľa v Radoli.

O 10.00 hod. sa nádvorie renesančného kaštieľa v Radoli opäť zaplní ľudovými remeselníkmi. Návštevníci jarmoku budú mať príležitosť zakúpiť si medovníky, šité hračky, čelenky, dekorácie z korálok, drôtu, šúpolia, slaného cesta, sena, vlastnoručne vyrobiť keramiku na hrnčiarskom kruhu, vyskúšať si pletenie košíkov z prútia a s kováčmi zo SOŠ strojníckej v Kysuckom Novom Meste  aj staré kováčske remeslo.

Od 11.00 hod. sa na nádvorie kaštieľa vráti stredovek prostredníctvom členov divadelno-šermiarskej skupiny BROŇ z Ružomberka, ktorí predvedú ukážky šermiarskeho bojového umenia, lukostreľby a dobového tanca.  Od 12.40 hod. do 15.00 hod. čaká na návštevníkov ochutnávka dobových jedál v stredovekom  tábore. So šermiarskym umením vystúpia o 13.30 hod. aj študenti zo šermiarskej skupiny Bella Torres z Martina.

O 14.30 hod. pozýva Divadlo na hojdačke návštevníkov jarmoku na bábkové predstavenie „Posledný dinosaurus“.

Hodové popoludnie spríjemní svojím vystúpením o 15.30 hod. hudobná skupina KORTINA zo Žiliny. Záver programu o 17.00 hod. bude patriť znovu skupine Bella Torres, ktorá publiku predvedie točenie s ohňom. Pripravené sú i atrakcie pre deti, maľovanie na tvár a občerstvenie.

V kaštieli si návštevníci jarmoku môžu okrem stálych expozícií pozrieť aj novú výstavu Poézia dreva, ktorá prezentuje  rezbárstvo i umelecké sústruženie dreva. Vstupné na podujatie na nádvorí je zdarma. Prehliadka kaštieľa je spoplatnená podľa aktuálneho cenníka

Organizátori podujatia - Kysucké múzeum v Čadci, Obec Radoľa a Žilinský samosprávny kraj, sa tešia na stretnutie s Vami.