Kaštieľ Radoľa

Kaštieľ Radoľa patrí medzi najstaršie kultúrne pamiatky na Kysuciach. Okolnosti stavby kaštieľa sú zatiaľ dosť nejasné.  Poznatky z umelecko-historického výskumu kladú vznik jeho najstaršej časti do tretej štvrtiny 16. storočia.

remesla predkovTradičné remeselné výrobky, ktoré využívali naši predkovia v každodennom živote, sú prezentované od 14. septembra do 14. novembra 2017 na výstave detských prác v Kaštieli Radoľa.

Kysucké múzeum v Čadci, v spolupráci so Základnou školou s materskou školou Radoľa, sprístupnili výstavu, ktorá prezentuje vedomosti a zručnosti detí, nadobudnuté pod vedením svojich pedagógov na vyučovacích hodinách, tvorivých dielňach a dňoch remesiel, konaných v uvedenej  škole v spolupráci so strednými školami. Deti tak spoznali a osvojili si základné postupy pri remeslách a zabezpečovaní si základných životných potrieb. Ukázali svoje zručnosti v práci s textilom, drôtom, hlinou, prútím, papierom. Vytvorili z nich rôzne dekoratívne predmety, misky, džbánky, košíky, bábiky.
Počas výstavy budú od 27. 9. do 25. 10. na základe kolektívnych rezervácií prebiehať aj ukážky niektorých remesiel v čase od 9.00 do 11.00 hod. Žiaci radoľskej školy sa radi podelia so svojimi skúsenosťami  so žiakmi z iných škôl i dospelými návštevníkmi s deťmi. V ponuke sú ukážky práce s hlinou, pletenie z papiera, pedigu, tkanie na ráme a výroba náramkov,  základy drôtovania a zdobenie perníčkov.

Ponuka pre školy: 27. 9. - keramika , 3. 10. - košikárstvo/ pletenie z papiera a pedigu, 11. 10. - tkanie na ráme, výroba náramkov,18. 10. - drotárstvo, 25. 10. - ukážky zdobenia perníčkov.

K účasti je potrebná včasná  rezervácia na č. t. 041/421 25 05 (prípadne mailom na  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. s uvedením tel. kontaktu).