Kaštieľ Radoľa

Kaštieľ Radoľa patrí medzi najstaršie kultúrne pamiatky na Kysuciach. Okolnosti stavby kaštieľa sú zatiaľ dosť nejasné.  Poznatky z umelecko-historického výskumu kladú vznik jeho najstaršej časti do tretej štvrtiny 16. storočia.

kovacstvo 12

Výstavu prác žiakov a učiteľov odboru Umelecko-remeselné spracúvanie kovov zo Strednej odbornej školy strojníckej z Kysuckého Nového Mesta, si môžete pozrieť od 23. novembra 2017 do 31. januára 2018 v Kaštieli Radoľa.

Kováčstvo patrí ku najstarším remeslám. I keď bolo vytlačené priemyselným spracovaním železa a ocele, má ručná remeselná výroba pokračovanie vďaka nadaným kováčom a ľuďom, ktorí majú záujem o ich umelecké výrobky i v dnešnej modernej dobe.

Na Kysuciach je možné profesiu kováča študovať v odbore Umelecko-remeselné spracúvanie kovov na  Strednej odbornej škole strojníckej v Kysuckom Novom Meste. Navštevujú ho talentovaní študenti z rôznych kútov Slovenska, aby od skúsených pedagógov získali čo najviac poznatkov a praktických zručností. A darí sa im to dobre. Svedčia o tom rôzne podujatia, jarmoky a súťaže, ktorých sa úspešne zúčastňujú so zámerom prezentovať kováčske remeslo a odovzdávať svoje poznatky ďalej. V tomto čase sa so svojou pozoruhodnou tvorbou predstavujú aj na výstave Z ohňa a kovu, ktorú v renesančnom kaštieli v Radoli sprístupnilo Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Vystavené kované svietniky,  stoly,  lavička, zvonkohra, krbové súpravy a plastiky sú výsledkom ich súborných a maturitných prác. Za prezentáciu kováčskeho remesla im boli udelené viaceré diplomy, či ocenenia. Úspešní boli aj nedávno na medzinárodnom veľtrhu cvičných firiem v Košiciach, kde získali 1. miesto v kategórii najlepší stánok cvičnej firmy, v rámci ktorej žiaci nadväzovali obchodné vzťahy a kováčske remeslo aj prakticky prezentoval.