Kaštieľ Radoľa

Kaštieľ Radoľa patrí medzi najstaršie kultúrne pamiatky na Kysuciach. Okolnosti stavby kaštieľa sú zatiaľ dosť nejasné.  Poznatky z umelecko-historického výskumu kladú vznik jeho najstaršej časti do tretej štvrtiny 16. storočia.
Čítať ďalej...

kraslice08Tradične zdobené kraslice, ktoré sú súčasťou veľkonočnej výzdoby a zvykov, ako i predmety týkajúce sa veľkonočného obdobia, si môžete pozrieť aj zakúpiť od 18. februára do 3. apríla 2018 na výstave v priestoroch Kaštieľa v Radoli. 

Sprievodným podujatím k výstave budú tiež ukážky zdobenia spojené s tvorivými dielňami. Ukážky zdobenia slamou sa uskutočnia 14. 3. v čase od 9.00 do 13.00 hod. Je potrebné, aby si každý žiak priniesol aspoň jedno vyfúknuté vajíčko, ktoré  bude olepovať slamenými ornamentmi pod odborným vedením. V dňoch 20. 3. a 21. 3. v rovnakom čase si žiaci  môžu  vlastnoručne vyzdobiť sklenené vajíčko. Vajíčko si zakúpia u lektorky  1 ks á 0,50 €. Je potrebné, aby si žiaci priniesli aj vhodný obal na kraslice .  

K účasti na tvorivých dielňach  (dĺžka cca 1 hod.) je potrebná včasná  rezervácia na č. t. 041/421 25 05 (prípadne mailom Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.,  – prosím uviesť Váš telefonický kontakt).  Ukážky zdobenia s tvorivými dielňami sa uskutočnia len v prípade dostatočného počtu záujemcov. Rezervácie prosíme nahlásiť do 7. 3. 2018.

Vstupné na výstavu s tvorivými dielňami je 1,00 € na žiaka (v cene je možná  aj prehliadka  stálych expozícií – cca 1 hod.).  Pedagogický dozor má vstup zdarma.

Tradícia dávania veľkonočných vajíčok za polievanie a vyšibanie dievčat pretrvala až do dnešných čias. I keď dnes sú v prevahe tie čokoládové, ručne zdobené kraslice sú stále vyhľadávané. Sú dokladom tradičného ľudového umenia, ktoré vyniká vzorovou a tematickou pestrosťou a dokonalým vyhotovením. V dnešnej dobe vnímame viac estetickú stránku kraslíc, no prvotnou však bola ich rodinno-obradová funkcia. Dozvedáme sa o nej hlavne v prácach etnografov, alebo priamo z rozhovorov s našimi najstaršími, ktorí spomienky na veľkonočné zvykoslovie uchovávajú ešte v živej pamäti.
„Vajíčko bolo odpradávna symbolom plodnosti, znovuzrodenia, života, príchodu jari a jeho škrupina symbolizovala pocit bezpečia. Výzdobou vajíčka sa ešte znásobili jeho magické i estetické účinky. Na Kysuciach sa dávali vajíčka mládencom pri veľkonočnej šibačke pôvodne nezdobené, buď surové alebo častejšie varené. Neskôr sa vyfúknuté vajíčka prepláchli vodou s octom a poriadne sa vysušili. Niektoré ženy ich sušili na slnku a farbili ich v prírodných farbivách, ktoré vyrábali odvarom z rôznych rastlín. Vajíčka sa farbili najprv jednou farbou bez ornamentálnej výzdoby, a potom sa potreli kožkou zo slaniny alebo včelím voskom, aby sa leskli. Neskôr sa zdobili hlavne maľovaním ornamentov, olepovaním slamou, sitinou, voskom, ale i odrôtovaním. V menšej miere sa používalo leptanie zafarbených kraslíc vodou z kyslej kapusty alebo octom. Na východe Kysúc sa ujalo ojedinele batikovanie a neskôr sa vajíčka oblepovali textilnou priadzou. V niektorých obciach sa vajíčka na Veľkú noc zabalili do kupovaného farebného papiera, zaviazali sa do kúska plátna a dali sa variť.  Kysuce neboli typickou čipkárskou oblasťou, ale ak sa tu nejaká žena prisťahovala z takejto oblasti, použila na výzdobu kraslíc aj paličkovanú čipku“ -  približuje   techniky zdobenia kraslíc na Kysuciach etnograf Kysuckého múzea a správca zbierky Veľkonočné zvykoslovie PhDr. Alojz Kontrik. Časť kraslíc tejto zbierky je v tomto čase sprístupnená v radoľskom kaštieli, kde Kysucké múzeum v Čadci, pripravilo pre návštevníkov výstavu Pôvab kraslíc. Návštevníci si môžu pozrieť vajíčka zdobené voskom, sitinou, slamou, drôtom, priadzou a sušenými kvetmi. Z motívov dominujú rôzne ornamenty a vzory - horizontálne i vertikálne pásy, hviezdice, kvety, zvieratá. Zo súčasnej tvorby sú vystavené tiež tradične zdobené kraslice, no ako vidieť obľúbené sú aj kombinované techniky, pri ktorých ľudoví výrobcovia využili rôzny materiál ako papier, špagát, koráliky, stužky, čipky. Výstava je  doplnená i textami o sviatkoch Veľkej noci a veľkonočných zvykoch na Kysuciach.