K hlavným činnostiam múzea patrí zhromažďovanie, ochrana a odborné spracovanie zbierkového fondu, vedecko-výskumné práce, expozičná, výstavná, edičná, publikačná kultúrno-výchovná činnosť.

Pozvánky

Den Zeme plagát page 0001 1

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravilo podujatie zamerané na osvetu o ochrane prírody a krajiny, na ktorom sa návštevníci dozvedia informácie nielen o historických záhradách a parkoch, ale aj o chránených stromoch a naučia sa rozoznávať niektoré druhy parkových drevín pod vedením kurátora a krajinného architekta Mareka Sobolu.

Prvý ročník Kysuckého dňa Zeme začne 22. apríla 2024 o 9:30 v Kysuckom múzeu a bude pokračovať prechádzkou do areálu Farského kostola sv. Bartolomeja, v ktorom rastie niekoľko pozoruhodných pamätných stromov. Hravou formou si vysvetlíme význam ich výsadby, vek, ako aj ich úžitok. Naučíme sa merať ich veľkostné parametre pre účely ich popisu a inventarizácie.

Vyvrcholením podujatia bude výsadba vlastného pamätného stromu pri príležitosti Dňa Zeme v rámci obohatenia drevinovej a parkovej skladby v Čadci. Týmto budeme v účastníkoch budovať pozitívny vzťah k prírode, stromom a ku krajine prostredníctvom dreviny, ktorú si sami vysadia a budú ju vidieť rásť.

Vítaným spestrením výsadby bude prinesenie hrste zeminy z vlastnej záhrady (prosíme, zeminu priniesť v papierovom kornúte). Táto zemina bude potom vysypaná ku koreňom stromu. Následne sa k stromu osadí aj pamätná tabuľka.

Podujatie je zahrnuté v cene vstupného do múzea.

Je potrebné sa vopred objednať na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Coming SoOn - 1

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja si pripravila pre svojich návštevníkov originálnu výstavu Animanimals, ktorú zapožičalo z medzinárodného domu umenia pre deti - Bibiana.

Green Yellow Cute Illustrated Easter Egg Hunt Invitation

Všetkých prázdninujúcich školákov a ich rodičov pozýva Kysucké múzeum stráviť veľkonočné prázdniny poznávaním i kreatívnou zábavou. Okrem prehliadky aktuálnych výstav máme pripravené tvorenie s jarnou tematikou i zábavné kvízy.

Program bude prebiehať vo výstavných priestoroch na Moyzesovej ulici v Čadci vo štvrtok 28. marca a v utorok 2. apríla 2024 so vstupmi o 10:00, 11:00, 12:00 a 13:00.

Tešíme sa na Vás!

Ing. Veronika Gilániová
Kysucké múzeum

Matej Bel

Dňa 24. 3. 1684 sa v Očovej, neďaleko Zvolena, narodil slovenský evanjelický kňaz, pedagóg, publicista a polyhistor Matej Bel. Vo svojej dobe patril k najvýraznejším predstaviteľom osvietenstva v Uhorsku. Pre mimoriadnu erudíciu bol ovenčený prívlastkom Veľká ozdoba Uhorska.

Bol autorom a zostavovateľom desiatok významných vedeckých prác, z ktorých najvýznamnejšie dielo predstavujú Historicko-zemepisné Vedomosti o súvekom Uhorsku (Notitia Hungariae novae historico-geographica). V ňom spoločne so spolupracovníkmi prezentoval v latinčine vlastivedné a historické opisy vtedajších uhorských stolíc.

K prezentácii tohto výnimočného diela obsahujúceho mnohé cenné poznatky o Slovensku prispelo významnou mierou i Kysucké múzeum, ktoré v rokoch 2013 – 2019 vydalo 6 častí z Belových Vedomostí. V uvedenom období vyšli v bilingválnej slovensko-latinskej edícii opisy Trenčianskej, Liptovskej, Oravskej, Turčianskej, Zvolenskej a Tekovskej stolice.