Kysucké múzeum v Čadci

Kysucké múzeum v Čadci je špecializované regionálne kultúrne zariadenie so zameraním na cieľavedomé zhromažďovanie, ochranu, vedecké a odborné spracovávanie a sprístupňovanie hmotných dokladov so zameraním na múzejnú dokumentáciu vývoja prírody a spoločnosti, vedy a techniky, kultúry a umenia na území Kysúc, od prvých stôp osídlenia až po súčasnosť.

kysucke muzeum uvod

fs drevar oblievacka01Zachovávanie ľudových tradícií a zvykov v podobe zdobenia vajíčok rôznymi technikami, si môžete pozrieť i vyskúšať od 6. marca do 19. apríla 2017 na veľkonočnej výstave v Kysuckom múzeu v Čadci.

Výstava kraslíc je spojená aj s  predajom a návštevníci môžu vidieť rôzne techniky zdobenia kraslíc od ľudových výrobcov z regiónu Kysúc. Dozviete sa o tradíciách veľkonočných sviatkov na Kysuciach a chýbať nebude ani rezbárske dielo krížovej cesty majstra ľudovo-umeleckej výroby, Štefana Barčáka z Turzovky. Zároveň vám ponúkame na predaj kraslice, medovníčky, korbáče a rôzne dekoratívne predmety týkajúce sa veľkonočného obdobia.

Pre žiakov sme pripravili tvorivé dielne: Utorok - pletenie korbáčov a košíčkov z prútia a vo štvrtok - zdobenie kraslíc slamou v čase od 8.00 do 13.00 hod.
Ukážky zdobenia kraslíc v podaní zručných ľudových výrobcov budú prebiehať v utorky a štvrtky počas výstavy od 8.00 – 13.00 hod.

„Kúsok“ z histórie:

Vtedajšia inteligencia, ktorá mala viac času a mali slúžky, maľovali vajíčka zložitejšou technikou a ornamentmi. Chudobnejšie dievčatá maľovali vajíčka len jednofarebne a používali viac odtieňov. Na farbenie používali  kávu Cigória, lipový kvet, petržlenovú vňať a cibuľové šupky. Na vajíčko sa prilepil mokrý list z petržlenu, obložil sa cibuľovými šupami, obviazalo sa niťou a dalo sa variť do vody. Obalené vajíčko sa varilo pokiaľ cibuľové šupky nepustili farbu (zlatistú až hnedú). Potom sa vajíčko nechalo ochladnúť, odbalilo sa a kde bol list z petržlenu, tam ostalo vajíčko biele a ostatok bol hnedý, alebo sa dali variť do kávy Cigória, vajíčka ohnedli a potom sa ihlou vyškrabali rôzne ornamenty. Ďalšia technika, bola zdobenie vajíčok ražnou slamou a zdobenie trávou sitina, tieto techniky sa  robia do dnes.

Srdečne Vás pozývame,  prajeme pekný umelecký zážitok a príjemné prežitie Veľkonočných sviatkov.