Kysucké múzeum v Čadci

Kysucké múzeum v Čadci je špecializované regionálne kultúrne zariadenie so zameraním na cieľavedomé zhromažďovanie, ochranu, vedecké a odborné spracovávanie a sprístupňovanie hmotných dokladov so zameraním na múzejnú dokumentáciu vývoja prírody a spoločnosti, vedy a techniky, kultúry a umenia na území Kysúc, od prvých stôp osídlenia až po súčasnosť.

kysucke muzeum uvod

kraslice voskovaneZdobenie kraslíc tradičnými technikami, pletenie korbáčov a košíkov, si môžete vyskúšať v Kysuckom múzeu v Čadci na tvorivých dielňach každý utorok a štvrtok od 9. marca do 11. apríla 2017.

Návštevníkom tiež ponúkame na predaj kraslice, medovníčky a rôzne dekoratívne predmety týkajúce sa veľkonočného obdobia.

Tvorivé dielne môžete navštíviť počas veľkonočnej výstavy: od 8.00 – 13.00 hod.

Utorky: pletenie prútených korbáčov a košíčkov - 14. 3., 21. 3., 28. 3., 4. 4., 11. 4. 2017.

Štvrtky: zdobenie kraslíc tradičnou technikou - olepovaním slamou - 9. 3., 16. 3., 23. 3., 30. 3., 6. 4. 2017.

Bolo by vhodné, aby si deti priniesli na tvorivé dielne výduvky vajíčok. Ak máte záujem, nahláste sa vopred na č. 432 71 09, 432 13 86.

Pripravené sú aj prednášky o jarnom zvykosloví, ktoré ale treba vopred nahlásiť:

Veľkonočné zvyky na Kysuciach
Prednáška o Veľkej noci, ktorá je pre kresťanov najstarší a najvýznamnejší sviatok cirkevného roka, čím si pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. S Veľkou nocou neoddeliteľne súvisia aj zvyky, z ktorých k typickým patrí dávanie ozdobených vajíčok mládencom na Veľkonočný pondelok za polievanie a vyšibanie dievčat.