Kysucké múzeum v Čadci

Kysucké múzeum v Čadci je špecializované regionálne kultúrne zariadenie so zameraním na cieľavedomé zhromažďovanie, ochranu, vedecké a odborné spracovávanie a sprístupňovanie hmotných dokladov so zameraním na múzejnú dokumentáciu vývoja prírody a spoločnosti, vedy a techniky, kultúry a umenia na území Kysúc, od prvých stôp osídlenia až po súčasnosť.

kysucke muzeum uvod

ludovy odev02Výstava venovaná tradičnému odevu na Kysuciach, jeho spracovaniu a čisteniu, mapujúcu lokálne formy mužského, ženského a detského odevu, je inštalovaná v Kysuckom múzeu v Čadci od 14. januára do 31. augusta 2018.

Prostredníctvom kompletných odevov inštalovaných na figurínach z horných a dolných Kysúc, jednotlivých súčiastok, textov a obrazového materiálu oboznámi návštevníka s podobami ľudového odevu v minulosti.

K vystaveným exponátom zo zbierkového fondu etnológie Kysuckého múzea patria okrem kompletných odevov na figurínach aj osobitne vystavené súčiastky odevov, dokumentujúce ich rôznorodosť. Zo ženského odevu sú to rubáše, sukne, zástery, šatky a čepce. Z detského odevu sú to povojníky, sukne, čepčeky a lajbliky. Časť výstavy okrem odevu je venovaná bytovým a hospodárskym textíliám a náradiu, ktoré sa používalo pri spracovaní a čistení textilu. Fotografie dokumentujú podobu ženského, mužského a detského ľudového odevu na Kysuciach.