Kysucké múzeum v Čadci

Kysucké múzeum v Čadci je špecializované regionálne kultúrne zariadenie so zameraním na cieľavedomé zhromažďovanie, ochranu, vedecké a odborné spracovávanie a sprístupňovanie hmotných dokladov so zameraním na múzejnú dokumentáciu vývoja prírody a spoločnosti, vedy a techniky, kultúry a umenia na území Kysúc, od prvých stôp osídlenia až po súčasnosť.

kysucke muzeum uvod

ludovy textil td02Tvoriť maľované ornamenty na textil podľa vlastnej fantázie alebo podľa predlohy, si môžu deti vyskúšať na tvorivých dielňach v Kysuckom múzeu v Čadci, každý pondelok a piatok počas mája.

Deti sa edukatívnou formou oboznámia so spôsobom zdobenia textilu, ako aj s ornamentálnymi prvkami a farebnosťou, ktorá sa používala pri kysuckých výšivkách. Po prednáške budú mať možnosť vybrať si ornament zo vzorkovníka alebo si vytvoriť vlastnú predlohu, ktorú aplikujú formou maľby na bavlnenú tašku. Deti sa oboznámia s technikou maľby na textil. K dispozícii budú mať širokú paletu špeciálnych farieb. Výsledkom bude textilná taštička s vlastnou maľovanou ozdobou, ktorá poslúži ako potreba na prezuvky, nákup či ako originálny darček. Tvorivé dielne Ľudový textil na Kysuciach z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vstupné na tvorivé dielne je zdarma, platí sa iba vstup na výstavu podľa aktuálneho cenníka Kysuckého múzea (vstupenka pre deti a študentov 1 €). Záujem na tvorivé diele treba nahlásiť na telefónne číslo: 041/4321386 alebo e-mailom na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., prípadne Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Tvorivé dielne budú v múzeu každý pondelok a piatok v mesiaci máj - v pondelky od 8.00 - 15.00 hod. a v piatky od 8.00 - 12.00 hod.

Okrem tvorivých dielní si môžu deti pozrieť výstavu Ľudový odev na Kysuciach, ktorá mapuje lokálne varianty mužského, ženského a detského odevu. Prostredníctvom kompletných odevov inštalovaných na figurínach z horných a dolných Kysúc, jednotlivých súčiastok, textov a obrazového materiálu oboznamuje návštevníka s podobami ľudového odevu v minulosti.
K vystaveným exponátom zo zbierkového fondu etnografie Kysuckého múzea v Čadci patria okrem kompletných odevov na figurínach aj osobitne vystavené súčiastky odevov, dokumentujúce ich rôznorodosť. Časť výstavy je okrem odevu venovaná bytovým a hospodárskym textíliám a náradiu, ktoré sa používalo pri spracovaní a čistení textilu. Kurátormi výstavy sú odborní pracovníci Kysuckého múzea v Čadci Mgr. Helena Kotvasová a Mgr. Martina Krkošková, ktoré pripravili pre Vás aj tvorivé dielne.