Skanzen Vychylovka

Národopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea v Čadci, je lokalizovaná do doliny Chmúra v katastri obce Nová Bystrica, časť Vychylovka, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.

skanzen vychylovka uvod2

kuchyna vilijova hrachova

Nedeľa 9. júla 2017 bude patriť v Skanzene Vychylovka - Nová Bystrica ženským prácam, zvykom a piesňam pri praní na potoku, ako i tradičnej ľudovej strave z Kysúc.

Tradície pri praní nám priblíži priamo na potoku v usadlosti U Hruškuliaka o 13.00 hod.Ženská folklórna skupina Makovanka z Makova. Kultúrny program bude pokračovať o 14.00 hod. na pódiu pri objekte Krčma z Korne. Milovníkom dobrých jedál ponúkame v rámci Kuchyne starých materí - Polievkovú nedeľu, kedy môžu ochutnať domáce voňavé polievky, ktoré budú pripravené priamo v objektoch na dobových peciach.

Tradičný kysucký recept: FAZUĽA SO SLIVKAMI

Suroviny: 10 dkg zemiakov, 20 dkg sušených sliviek, 30 dkg fazule, 2 - 2,5 l vody, bobkový list, smotana, maslo, hladká múka.

Postup: Fazuľu vopred namočíme a dáme variť spolu s bobkovým listom. Slivky uvaríme v inom hrnci so zemiakmi. Keď je fazuľa uvarená, všetko spolu zmiešame a pridáme smotanu. Maslo rozpustíme na panvici, pridáme hladkú múku a urobíme zásmažku, ktorú vylejeme do fazule. Ochutíme octom a cukrom.

Dobrú chuť!

Kým sa človek odieval do kožušiny, nemal problémy s jej čistením. Zavesil odev na strom, vyprášil ho palicou a odev bol čistý. Keď však začal tkať súkno a plátno a šiť si z nich odev, už nastali problémy, ako ho zbaviť nečistoty. Najprv ho len plákal vo vode, neskôr začal špinu uvoľňovať klopaním doštičkou. Tento spôsob prania prežil všetkých vladárov. Ešte aj dnes v niektorých dedinách, kde tečie čistý potok, možno vidieť ženu, ako kľačí pri potoku a dreveným piestom vytĺka špinu z plachty, uteráka. Ale to už nie z núdze, ale zo zvyku.

Nezabudnite sa zviesť vláčikom alebo drezinou, na ktorú je potrebné sa telefonicky ohlásiť. V ponuke je aj predajňa suvenírov, v ktorej máte možnosť zakúpiť si výrobok, vyrobený šikovnými rukami našich ľudových remeselníkov. Ešte stále sa hlasuje za najkrajšiu výtvarnú prácu na výstave „Bol raz jeden skanzen“, ktorá zdobí Raganov mlyn a v Stanici Skanzen je výstava Krása ľudového kroja. Na podujatie Vás srdečne pozýva a praje veľa  pekných zážitkov Kysucké múzeum v Čadci.