Skanzen Vychylovka

Národopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea v Čadci, je lokalizovaná do doliny Chmúra v katastri obce Nová Bystrica, časť Vychylovka, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.

skanzen vychylovka uvod2

skanzen kozaV nedeľu 16. júla 2017 vás pozývame do Skanzenu vo Vychylovke na druhý ročník Výstavy hospodárskych zvierat pôvodných slovenských plemien.

Kone, hovädzí dobytok, ovce, kozy, husi, králiky, holuby a hrabavá hydina medzi drevenicami. A k tomu zahrá ľudová hudba... Zvieratá sú vystavené priamo v priestoroch skanzenu, pri jeho jednotlivých objektoch. Výstavu doplnia aj slovenské plemená psov. Návštevníci môžu vidieť i ukážky práce so zvieratami a ukážky remeselnej a ľudovo-umeleckej tvorby. Podujatie oživí i folklórny program.

Chovateľský deň v skanzene organizuje občianske združenie OZ Chováme doma, Kysucké múzeum v Čadci a Zväz chovateľov oviec a kôz, pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja.

Ide o celodenné podujatie, počas ktorého kysucká dedina opäť ožije. Je určené nielen pre chovateľov, ale aj pre širokú verejnosť. Pretože populárnym spôsobom prezentuje chov hospodárskych zvierat a pomáha budovať vzťah k zvieratám a tradíciám už u malých detí. Minulý ročník prilákal 2400 návštevníkov, a to najmä rodiny s deťmi. „Tento rok bude vystavených ešte viac zvierat. Napríklad aj nedávno uznané nové plemená oviec. Podujatiu sme dali i ďalší rozmer, a tak popri zvieratách budú prezentované aj výrobky, ktoré si ľudia vďaka chovu domácich zvierat už oddávna vyrábali, ako aj činnosti, ktoré s chovom zvierat súviseli,“ dodáva k poslaniu podujatia Ing. František Staňo z OZ Chováme doma.

Detských návštevníkov čaká milá odmena.

Viac informácií o podujatí nájdete na www.facebook.com/chovamedoma