Skanzen Vychylovka

Národopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea v Čadci, je lokalizovaná do doliny Chmúra v katastri obce Nová Bystrica, časť Vychylovka, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.

skanzen vychylovka uvod2

ovena pri mlyne

Srdečne vás pozývame v nedeľu 23. júla 2017 na celodenné podujatie do Skanzenu v Novej Bystrici - Vychylovke, ktoré bude venované ovčiarskemu remeslu.

Na Kysuciach sa salašníctvo rozšírilo v 16. a 17. storočí. Každý bača bol pyšný na svoju palicu, valašku a fujaru. Palica pomáhala pri pochôdzkach za ovcami, valaškou sa bránil proti divej zveri v horách – vlkom a medveďom. No a na fujare vyhrával svoju túžbu, žiaľ i radosť zo života. Množstvo tradičných výrobkov je dnes veľmi vzácnych a sú vďačným suvenírom a spomienkou pre každého zahraničného turistu i slovenského návštevníka.

Kysucké múzeum v Čadci pripravilo pre návštevníkov skanzenu celodenný kultúrny program venovaný ovčiarskemu remeslu. Počas podujatia môžete vidieť strihanie oviec a prezentáciu tradičných jedál pripravovaných priamo v objektoch na dobových peciach. O 13.00 hod. bude svätá omša na pódiu pri objekte Krčma z Korne a o 14. 00 hod. sa Vám so svojim programom predstaví Folklórny súbor Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta. V ponuke je aj jazda na Historickej lesnej úvraťovej železnici. Premávať bude dieslová lokomotíva a taktiež Vám ponúkneme aj jazdy drezinou, ktoré je nutné telefonicky rezervovať. „Bol raz jeden skanzen“ je názov výstavy výtvarných prác detí základných škôl z bystrickej doliny, ktorá do konca mesiaca júl zdobí priestory Raganovho mlyna. V stanici Skanzen ponúkame výstavu krojov Anny Mikušcovej z Nimnice.

Na celodenné podujatie Vás srdečne pozýva a deň plný zážitkov praje Kysucké múzeum v Čadci.