Skanzen Vychylovka

Národopisná expozícia v prírode Kysuckého múzea v Čadci, je lokalizovaná do doliny Chmúra v katastri obce Nová Bystrica, časť Vychylovka, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.
Čítať ďalej...

skanzen vychylovka uvod2

stavanie maja drevarBrány Skanzenu vo Vychylovke - Novej Bystrici sa otvoria 28. apríla 2018, kedy si budete mať možnosť pozrieť tradíciu stavania mája v podaní Folklórneho súboru Drevár z Krásna nad Kysucou. 

Spev ľudových piesní ozývajúci sa po doline Chmúra, ukážky minulých zvykov našich predkov, prebúdzajúca sa príroda a mašinka s vyhliadkovým vagónom na lesnej železničke. Toto všetko čaká na návštevníkov, ktorí zavítajú na otvorenie sezónny v Skanzene Vychylovka – Nová Bystrica a vychutnajú si prvé jazdy na Historickej lesnej úvraťovej železnici. 
Máj, máj, zelený máj, je názov programu v Skanzene Vychylovka - Nová Bystrica, ktorý začne o 12. 00 hod. slávnostnou svätou omšou na pódiu. O 13.00 hod. si na svoje prídu milovníci historických vozidiel, ktoré zavítajú do skanzenu nielen zo Slovenska, ale aj z Česka. O 13.30 hod. členovia Folklórneho súboru Drevár z Krásna nad Kysucou postavia pri základnom kameni máj a o 14.00 hod. bude kultúrny program v podaní FS Drevár pokračovať na pódiu pri objekte Krčma z Korne. V programe sa predstavia s piesňami a tancami z rôznych kútov Slovenska. Na svoje si prídu aj milovníci historických vozidiel.
Zároveň oznamujeme návštevníkom, že počas letnej sezóny 2018 nebudú premávať parné rušne na Historickej železnici z dôvodu generálnych opráv rušňov. Premávať počas celej sezóny budú motorové rušne a drezina podľa cestovného poriadku.