Sample ImageKysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, spolupracuje s cezhraničným poľským partnerom - gminou Strumień na realizácii projektu pod názvom „Škola v múzeu“. Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007-2013.  Druhé partnerské stretnutie v rámci projektu sa uskutočnilo 3. marca 2010 v Strumieńi, kde sa rokovalo o plánovaných podujatiach. Pripravuje sa realizácia siedmych kultúrno-športových podujatí pre deti rôznych vekových kategórií, ktoré budú prebiehať vo všetkých expozíciách Kysuckého múzea v Čadci. Prvé podujatie sa uskutoční v mesiaci máj 2010. V rámci realizácie projektu v súčasnosti taktiež prebieha zriadenie špecializovanej učebne slúžiacej na výučbu prírodovedných a enviromentálnych predmetov. Špecializovaná učebňa bude zriadená v novovytvorenej Spoločnej prírodovednej expozícii prezentujúcej faunu a flóru severozápadného Slovenska, kde je hlavnou atrakciou replika mamutej samice v životnej veľkosti. Už od 12. apríla 2010 si verejnosť v uvedených priestoroch môže pozrieť panelovú výstavu „Jed v prírode“, súčasťou ktorej bude dostupná videoprojekcia. Návštevníkom predstavíme jedovaté rastliny a živočíchy, rozšírenie toxických látok v rastlinnej a živočíšnej ríši, jedy poškodzujúce jednotlivé orgány ľudského organizmu, alergény a prírodnú lekáreň.  Vďaka projektu múzeum ponúkne školám moderný prístup k edukačným procesom v prírodovednej oblasti, aby sa netradičným spôsobom lepšie priblížili k vyučovanej problematike.

Michaela Perďochová, koordinátor projektu