Sample Image
Sample ImageV mnohých krajinách Európskej únie sa čoraz častejšie môžeme stretnúť s podporou tradičných remeselných techník a originálnych produktov, typických pre jednotlivé regióny. Hlavným zmyslom týchto aktivít je ďalej rozvíjať skúseností predchádzajúcich generácií, ktoré sú cenným kultúrnym dedičstvom. Túto iniciatívu na Kysuciach zrealizovalo Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho, vypracovaním projektu „Škola v múzeu“, ktorý je financovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013.
Pre deti z Poľskej republiky sa pripravujú rôzne podujatia a stretnutia s ľudovými výrobcami.
Deti z poľského mestečka Strumień – partnerskou obcou, s ktorou je uvedený projekt realizovaný, sa postupne budú oboznamovať so všetkými expozíciami Kysuckého múzea. V expozícií Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke, v piatok 14. mája 2010 začína prvé podujatie „Drôtovaná a medová krása“ - kurz zdobenia, pečenia  perníkov a kurz drôtovania. V rámci kurzu chceme umožniť a zároveň prezentovať pečenie, zdobenie medovníkov a drotárskych výrobkov. Šikovní majstri medovnikárskeho a drotárskeho umenia spoločne s deťmi budú zdobiť medovníky, ozdobovať kraslice drôtovanou technikou alebo z drôtu vyrábať rôzne šperky.
Druhým podujatím uvedeného projektu bude v piatok, 21. mája 2010 „Kuchyňa starých materí“. Folklórna skupina Staškovanka zo Staškova odprezentuje zvyky a tradície spojené s ukážkami pečenia chleba a prípravou tradičných kysuckých jedál na dobových peciach priamo v objektoch  Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke.
Prezentácie obidvoch projektov budú sprístupnené aj širokej verejnosti v čase od 11.00 - do 17.00 hod.

Michaela Perďochová, koordinátor projektu
V dôsledku pretrvávajúceho nepriaznivého počasia sa posúva termín realizácie podujatia „Kuchyňa starých materí“ na 31. mája 2010!
Sample Image
ilustračné foto (archív KM)