Sample ImageSample ImageExpozície Kysuckého múzea v Čadci spoznalo 14.mája 2010   50 detí zo Základnej školy v Zablociu. v Kysuckom múzeu v Čadci zoznámiť sa prostredníctvom výstavy Stavebnice Merkúr s touto stavebnicou , na ktorej si mohli vyskúšať svoju šikovnosť pri zostavovaní modelov. Očarili ich elektrické vláčiky, ktoré sa premávali po starom bratislavskom moste Cisára Jozefa Francza. Ďalšou zastávkou  pri zoznamovaní sa s kysuckým regiónom bol Kaštieľ Radoľa. Deti boli nadšené z repliky mamutieho mláďatka Radoľka, spoznali remeselné tradície a meštianske bývanie na Kysuciach.
V Spoločnej prírodovednej expozícii v Krásne nad Kysucou bola deťom predstavená fauna a flóra severozápadného Slovenska spojená s premietaním dvdprojekcie v novovybudovanej špecializovanej učebni. Po výdatnom obede ich cesta smerovala do Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke. Splneným snom detí bola jazda na Historickej lesnej úvraťovej železnici. Napriek nepriaznivému počasiu si  prezreli ľudovú architektúru v skanzene. V Raganovom mlyne ich privítali remeselníci – drotári a medovnikári. Krátkym kurzom sa chlapci zoznámili s technikou zdobenia kralíc drôtom, výrobou drotárskych šperkov a predmetov.  Dievčatá svoju fantáziu využili pri zdobení medovníčkov.  Deti si okrem krásnych zážitkov odniesli z Kysúc pamätné listy a suveníry.
Toto úspešné podujatie „Drôtovaná a medová krása“ mohlo vzniknúť vďaka projektu „Škola v múzeu“  ktorý je financovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013. Na spolufinancovaní projektu sa podieľa Žilinský samosprávny kraj - zriaďovateľ Kysuckého múzea v Čadci.
Partnerom projektu je gmina Strumień z Poľskej republiky.