Sample Image
Jedenásty jún sa v Kaštieli Radoľa niesol v znamení šachu. Nie však obyčajného, túto kráľovskú hru živým spôsobom prezentovali študenti Gymnázia J. M. Hurbana v Čadci a študenti z Gymnázia Powstańców Śląskich v Strumieńi  z Poľskej republiky. Dve strany hráčov, biele a čierne postavy odeté do postáv kráľovien, dám, veží, strelcov, generálov, majorov, plukovníkov či pešiakov si vo vzájomnej partii preverili logické myslenie. So štipkou hereckého umenia, úprimného smiechu a dobrej nálady predviedli skutočnú živú šachovú partiu. „Dvaja hráči so svojimi radcami vymýšľali stratégiu úskokov, ktoré stelesňovali živé figúrky - študenti na obrovskej bielo-čiernej šachovnici. Jednotlivé výmeny boli okorenené skutočnými bojovými stretmi,“ informovala o priebehu podujatia koordinátorka projektu „Škola v múzeu“ Ing. Michaela Perďochová z Kysuckého múzea v Čadci. Prostredníctvom podujatia „Živý šach“ vznikli nové priateľstvá študentov z poľskej a slovenskej strany. Okrem „živého“ šachu študenti rozmiestnení na nádvorí kaštieľa rozohrali i jednotlivé šachové partie. Sprievodným podujatím počas celého dňa bola prezentácia umeleckých kováčov - študentov Strednej odbornej školy strojníckej z Kysuckého Nového Mesta. Aj toto vydarené podujatie mohlo vzniknúť vďaka finančnému príspevku z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 - 2013.
Sample Image