Sample ImageHojnosť farieb všade navôkol, kde sa pozrieme. Stromy a príroda, ktoré by svojou farebnosťou mohli konkurovať aj tomu najkrajšiemu obrazu maliara, to všetko predstavuje jeseň. Po slnečnom letnom čase nastáva v prírode zmena. Nastáva tretie ročné obdobie.  Jeho tajomnosť a zároveň nevysvetliteľná krehkosť mu dotvárajú monumentálnu atmosféru. I v tomto čase Kysucké múzeum v Čadci pripravilo v Múzeu kysuckej dediny Nová Bystrica - Vychylovka pre návštevníkov programy, ktoré súvisia s jeseňou.

Štvrtok, 30. septembra 2010 bude patriť deťom. V skanzene ich čaká púšťanie šarkanov, ktorí môžu lietať po oblohe voľne ako vtáci. Podujatie sa bude niesť pod názvom „Šarkaniáda“. Organizovanie detských súťaží sú najlepšie využitou príležitosťou pre zapojenie deti do detskej hry, čím sa získa ich pozornosť a náklonnosť k takýmto možnostiam trávenia svojho voľného času. Vďaka projektu “Múzeum deťom“ takúto možnosť dostali deti z materských škôl z Poľska a z Novej Bystrice – Vychylovky. Deti, ktoré sa zapojili do súťaže o najkrajšieho vlastnoručne vyrobeného šarkana ho prídu predviesť do skanzenu. Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007-2013. Na spolufinancovaní projektu sa podieľa aj zriaďovateľ Kysuckého múzea - Žilinský samosprávny kraj.

Darina Hnidková
koordinátor projektu