Sample Image

Šarkan letí, nemá perie, kamže letí, kam sa berie?
Slniečko sa raduje, šarkan s vetrom tancuje...

Blíži sa jeseň a s ňou tradícia púšťania šarkanov a drakov. Na Slovensku  je táto zábava veľmi rozšírená a čim ďalej tým viac sa rozmáha.  Dnes už sa požíva na stavbu šarkanov a drakov špeciálny materiál ako nepáravý nylon a  tyčky zo sklolaminát. Detská fantázia nepozná hranice a tak sa organizátori podujatia „Šarkaniáda“ radi nechajú prekvapiť aké zaujímavé šarkany dokážu deti z materských škôl pripraviť, a s ktorými sa zapoja do súťaže o najkrajšieho šarkana. Týmto spôsobom oslovujeme všetky deti, ktoré májú záujem zúčastniť sa súťaže o najkrajšieho vlatnoručne vyrobeného šarkana, aby svoj výtvor doručili do Kysuckého múzea v Čadci.
Zo všetkých vyrobených šarkanov sa naintaštaluje výstava v objekte Múzeu kysuckej dediny.
 Šarkaniáda je určené pre tých, ktorých baví takáto zábava, majú chuť vymeniť si skúsenosti a hlavne pochváliť sa svojím vlatnosručne vyrobeným šarkanom z akéhokoľvek materiálu. Podujatie je realizované vďaka projektu „Múzeum deťom“ a finančnému príspevku z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 - 2013. Na spolufinancovaní projektu sa podieľa zriaďovateľ Kysuckého múzea v Čadci – Žilinský samosprávny kraj.

Darina Hnidková
koordinátor projektu