Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: [ROOT]/images/stories/stories/projekty/SR_CR/kulturne_hodnoty/jun

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/stories/projekty/SR_CR/kulturne_hodnoty/jun

logo_sr_cr

Dňa 17. júna 2012 Kysucké múzeum v Čadci v rámci projektu „Kultúrne hodnoty bez hraníc“ organizovalo vo svojej expozícii Múzeum Kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovka, prezentáciu svadobných zvykov regiónu pod názvom „Ide svadba z hory, prikrývajme stoly...“ s programom:

12.00 – 13.00 hod.     Účinkovanie FS Ozvena Čierne pri objekte Do Potoka

12.00 – 13.00 hod.     Účinkovanie DFS Jackové pri objekte U Rybov

13.00 hod.                 Krojovaný sprievod od objektu Poništu

13.30 hod.                 Účinkovanie folklórnych súborov na pódiu pri objekte Krčma z Korne

Samotný názov v sebe skrýva symboliku hornatého hôrneho regiónu Kysúc, ktorého lazovité osídlenie bolo a aj v súčasnosti v niektorých oblastiach stále je. Roztrúsenosť obydlí nútila lazníkov prekonávať dlhé pešie túry z jednej doliny do druhej. Rovnako to bolo aj pri svadobných oslavách. Skupina svadobníkov ženícha, cestou k obydliu nevesty si cestu skracovala spevom na oslavu výnimočného dňa, ktorým určite deň svadby je. Spev sa rozliehal po celom chotári, upozorňujúc, že sa svadobčania blížia.

Medzitým zasvätené svadobčanky nevestu, držiac sa tradícií, vo svetlici pripravovali tiež za spevu piesní obyčajného ľudu regiónu. V duchu spevu, tanca a osláv sa niesol celý svadobný deň až do neskorej noci. Polnocou sa nevesta stáva ženou. Skladanie venca nevesty, ako obradový vrchol svadby symbolizoval stratu slobody a panenstva nevesty.

Folklórne súbory predstavili a aspoň ukážkou priblížili tieto a ďalšie zvyky pospolitého ľudu, spojené s vytvorením nového manželského páru a pripomenuli ešte nie tak dávnu dobu časti života na Kysuciach.

Tento mikroprojekt je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom. Na spolufinancovaní projektu sa podieľa Žilinský samosprávny kraj - zriaďovateľ Kysuckého múzea v Čadci.

Ingrid Ticháková

koordinátor projektu