Sample Image   Sample Image  I keď je Veľká noc stále predo dvermi, nedeľa 3.4.2011 ožila o 15,00 hodine zvykmi viažucimi sa k najstarším, najvýznamnejším kresťanským sviatkom prostredníctvom podujatia nazvaného „Veľká noc ide“. Toto zaujímavé podujatie pripravilo Kysucké múzeum v Čadci pre návštevníkom k blížiacim sa veľkonočným sviatkom vďaka projektu „Tradičné zvykoslovie u nás a u susedov“. Tento mikroprojekt je spolufinancovaný Európskou úniou, z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom. Na spolufinancovaní sa podieľal zriaďovateľ Kysuckého múzea v Čadci - Žilinský samosprávny kraj.
    Veľká noc a jej zvyky sa prezentovala prostredníctvom dvoch folklórnych súborov zastupujúcich domáci a zahraničný región. Program začal v podaní Folklórneho súboru Mionší z Dolní Lomné z Českej republiky, ktorí predvádzali zdobenie Moreny a tzv. Gojíčku. Gojíček predstavoval jednoduchý stromček zdobený kraslicami. Prostredníctvom Gojíčku mladí ľudia v minulosti želali hospodárom, aby sa im v priebehu roka dobre darilo a aby mali dobrú úrodu na poli. Gojíček bol prvým posolstvo jari. Folklórny súbor Mionší následne predviedol aj vynášanie Moreny z dediny a jej hádzanie do potoka. Celú akvizíciu dopĺňala hudba a spev členov folklórneho súboru z Moravy. Potom nasledovalo vystúpenie Folklórneho súboru Drevár za Krásna nad Kysucou. Na záver nechýbala ani tradičná šibačka a oblievačka, ktorú predviedli členovia Folklórneho súbor Drevár, do ktorej sa zapojil aj súbor Mionší. Príjemný pohľad lahodiaci nielen očiam ale aj ušiam zabezpečili obe ľudové hudby folklórnych súborov, ktoré sa bezprostredne zjednotili pri hraní známych ľudových piesní.
    Sprievodným programom bolo zdobenie kraslíc rôznymi technikami, ako aj ukážka pletenia korbáčov.

Michaela Perďochová
Kysucké múzeum v Čadci