hostia_z_tanzanie06hostia_z_tanzanie03V stredu 24. júla 2013 navštívil Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke vzácny hosť z Tanzánie – exprezident tejto africkej republiky pán Benjamín Wiliam Mkapa s manželkou Annou a štvorčlenným sprievodom. Počas priateľskej návštevy v obci Raková si tak v náročnom časovom programe našli čas aj k návšteve skanzenu. Pán Benjamín Wiliam Mkapa bol prezidentom Tanzánie v rokoch 1995-2005. Naďalej je veľmi aktívny aj vo funkcii predsedu medzivládnej organizácie rozvojových krajín „South Centre“ so sídlom v Ženeve a držiteľ niekoľkých čestných doktorátov.

Hostí z Afriky sprevádzali páter Andrzej Urbański – bývalý generálny predstavený rehole salvatoriánov, ktorý zároveň pôsobil ako zástupca generálneho predstaveného a ako misionár v Tanzánii. Sprevádzali ho páter Zdislaw Tracz, ktorý tiež pôsobil ako misionár v Tanzánii a v súčasnosti pracuje ako ekonóm generálneho domu salvatoriánov v Ríme, ako aj kňaz Piotr Sadkiewicz z poľskej obce Leśna a Jozef Urbański. V areáli skanzenu ich privítali riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský a vedúca správy Janka Berešová. V krátkom príhovore hosťom predstavili skanzen a železničku. Veľkým zážitkom pre hostí z Afriky bola okrem prehliadky tradičnej architektúry aj vyhliadková jazda vláčikom, ťahaným parnou lokomotívou U 34.  Lektorovania sa zhostili Katarzyna Wrótniaková a Szymon Knitter – poľskí dobrovoľníci z Kericu, ktorí pochádzajú z  Torune a Gdaňska. Veľkým prekvapením pre zahraničných hostí sa stal drotár Róbert Hozák. Jeho zručnosť a šikovnosť sa odzrkadlila na množstve výrobkov, ktoré tentokrát poputovali na africký kontinent. Záver návštevy spríjemnila detská skupina heligonkárov spod vedením Vladimíra Tomčalu  z Novej Bystrice.
                                                                                                                                                       Darina Hnidková