stanica_skanzenPosledný deň v skanzene môžete stráviť v nedeľu 27. októbra 2013, kedy sa brány vo Vychylovke otvoria poslednýkrát. Veríme, že k nám zavítate aj v tento sviatočný deň, aby ste sa rozlúčili so skanzenom i lesnou železničkou.

Je to tak, aj Skanzen Vychylovka sa pripravuje na oddych. Prešlo letné sezónne obdobie, počas ktorého sme pre návštevníkov pripravovali počas víkendov rôzne podujatia. V priestoroch skanzenu si mohli prísť na svoje všetky vekové kategórie - deti, rodičia, dedovia i staré mamy. Každý mal možnosť zoznámiť sa so zvykmi našich predkov, formou prechádzok skanzenom, prehliadkou  príbytkov alebo kultúrnym programom v podaní folklórnych súborov, skupín a ľudových hudieb nielen z Kysúc, ale aj zo zahraničia. Predstavili sme vám remeselníkov a ich výrobky, ako aj ukážky  tvorivej činnosti rezbárov, košikárov, kováčov, pernikárov a drotárov. Priamo v objektoch šikovné kuchárky pripravovali voňavé kapustniaky, halušky, zemiakové placky a iné špeciality z Kuchyne starých materí. Parná a dieslová mašinka s plnými vagónmi návštevníkov sa preháňala po areáli skanzenu a dodávala  prírode tu správnu atmosféru.

Návštevníci mali možnosť zúčastniť sa svätých omší, ktoré boli súčasťou významných podujatí. Raganov mlyn a Stanica Skanzen ožila výstavami a premietaním videoprojekcií. Navštívili nás významné osobnosti zo Slovenska a zo zahraničia.

V skanzene sa v tomto roku stretneme ešte  raz – a to v nedeľu 8. decembra 2013, kedy Kysucké múzeum v Čadci pripravuje pre verejnosť bohatý kultúrny program zvykov a tradícií viažucich sa k Vianočným sviatkom, pod názvom Vianoce v skanzene“. Podujatie začne slávnostným rozsvietením vianočného stromčeka a zapálením druhej adventnej sviece na adventnom venci. V podaní folklórnej skupiny sa ponoríme do tajov  tradícií štedrej večere. Budete mať možnosť nazrieť do príbytku narodenia Pána a nebudú chýbať ani sviatočné vianočné jedlá. Počas celého dňa  sa budú prezentovať ľudoví remeselníci a predávať výrobky s vianočnou tematikou.

Kysucké múzeum v Čadci, Žilinský samosprávny kraj a pracovníci skanzenu ďakujú všetkým priaznivcom ľudovej kultúry za návštevu v roku 2013.

Dovidenia v máji 2014!