fasiangy_na_kysuciachKoniec fašiangového obdobia na Kysuciach zavŕši tradičný fašiangový sprievod mestom Čadca, na ktorý vás pozýva Kysucké múzeum v utorok 4. marca 2014 od 14.00 hod. spolu s Folklórnymi skupinami zo Zborova nad Bystricou a Kysuckého Lieskovca.

Obchôdzka s „Turoňom“ je veľmi archaický zvyk, ktorý má svoj pôvod ešte v predkresťanskej tradícii. „Turoň“ je zvieracia maska, pôvodne vychádzajúca z tura, teda zvieraťa, ktoré bolo v dávnej minulosti uctievané ako symbol plodnosti a sily. Tur však u nás nežije už viac ako tri storočia. Preto sa zvieracia maska „Turoňa“ dnes častokrát považuje za masku odvodenú od kozy s rohami, s ktorou ju dnes často spodobňujú. /z výskumu Mgr. Pavla Markecha -  etnografa Kysuckého múzea v Čadci/

Sprievod začne o 14.00 hod. pred Kysuckým múzeom na Moyzesovej ulici, pôjde smerom k obchodnému domu Tempo, cez Matičné námestie, pokračovať bude smerom ku Kysuckej knižnici cez Palárikovu ulicu, k Mestskému domu a svoje účinkovanie ukončí opäť pred Kysuckým múzeom.

Srdečne vás pozývame na obchôdzku s „Turoňom“ a prajeme príjemné prežitie fašiangového obdobia.