kysucka odysea10V nedeľu 3. septembra 2017 v rámci Dní mesta Krásno nad Kysucou bola v priestoroch Vlastivedného múzea v Krásne nad Kysucou, ktoré je pobočkou Kysuckého múzea, slávnostne otvorená nová expozícia za účasti žilinského župana Juraja Blanára, primátora mesta Jozefa Grapu a viacerých starostov kysuckých obcí.

Nová expozícia pod názvom Kysucká odysea mapuje históriu nášho regiónu od najstaršej doby lovcov mamutov po kozmické lety na Mesiac v 20. storočí. V jej zostave nechýbajú ani cenné geologické a paleontologické zbierky.

Expozícia pozostáva z jedenástich tematických celkov. Geológia prezentuje ojedinelú mineralogickú zbierku štylizovanú do dobrodružného putovania do hlbín Zeme na základe známeho románu Julesa Verna. Paleontológia ponúka kópiu mamuta v životnej veľkosti, mláďa pravekého nosorožca srstnatého a zmenšený model kostry tyranosaura. Pravek znázorňuje pračloveka typu Homo sapiens sapiens sediaceho pri ohnisku, Neolit vyobrazuje prvých roľníkov na Kysuciach pri práci. V sekcii Slovania je predstavená slovanská rodina – muž a žena s dcérou v tradičnom odeve pred rekonštrukciou časti drevozemného opevnenia. Raný stredovek zachytáva moment osadenia hraničného kameňa pri vymedzení územia Kysúc, Renesanciu zastupuje šľachtický pár – palatín Juraj Turzo s druhou manželkou Alžbetou Coborovou – stojaci pred zámkom v Bytči. Valašská kolonizácia prezentuje nielen tradičné oblečenie Valacha ako pastiera, ale aj interiér a inventár dočasného  príbytku – koliby. Systém opevnení Šance-Valy približuje replika dela z 18. storočia. V pozadí vidieť zobrazenie Veľkých, Malých a Starých Šancí na dobových kartografických mapách. Novovek je venovaný bitke pri Budatíne a znázorňuje dvoch znepriatelených vojakov v rovnošate: maďarského honvéda a slovenského dobrovoľníka.  Priemyselný vek reprezentuje scéna z budovania Košicko-bohumínskej železnice, Vysťahovalectvo zachytáva nalodenie kysuckej rodiny na palubu parníka v Hamburgu, ktorí mieria do USA. Kozmický vek znázorňuje astronauta Eugena Andrewa Cernana pri prechádzke po mesačnom povrchu.

„Hlavným motívom expozície je skutočné skrotenie ohňa,“ povedal na margo novej expozície riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský. „Od jeho ovládnutia, kedy začal uľahčovať život pravekým lovcom a zberačom až do momentu, kedy boli zapálené motory rakety, ktorá vyniesla na Mesiac astronauta s kysuckými koreňmi E. A. Cernana. História Kysúc bola bohatá na dramatické momenty a zvraty. Návštevníkom chceme sprostredkovať aspoň niektoré z nich a sprítomniť život našich predkov, ktorý – hoci nebol jednoduchý – doviedol nás všetkých až do 21. storočia. Je to aspoň symbolické pripomenutie toho, za čo všetko vďačíme predchádzajúcim generáciám, hoci nie vždy to bolo len dobré.“

Kysucké múzeum V Čadci pre návštevníkov novej expozície navyše pripravilo vo vlastnej réžii aj edukatívneho audio-video sprievodcu, ktorý ich prostredníctvom tabletu prevedie tajuplným a nevšedným svetom Kysuckej odysey.

Mgr. Tomáš Adamčík, PhD., Kysucké múzeum v Čadci