- Skanzen vo Vychylovke sa premenil na rozprávkovú krajinu

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca
2. 6. 2008

Prvý jún je deň, keď si vo väčšine krajín sveta pripomíname sviatok najmenších, všetkých detí. Na Slovensku má 83-ročnú tradíciu, oslavuje sa už od roku 1925. Kysucké múzeum v Čadci v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK už po ôsmykrát pripravilo v jednej zo svojich expozícií, v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke, oslavy Medzinárodného dňa detí - podujatie pod názvom „Deň detí“. Pri Kaplnke Panny Márie Ružencovej sa konala prezentácia služobných psov, ktorú predviedli policajti z Odboru poriadkovej polície OR PZ v Čadci, po celom areáli prebiehali súťažné disciplíny,  v poobedných hodinách sa uskutočnila svätá omša a  záver patril vyhodnoteniu súťaže – losovaniu a odovzdávaniu cien. Počas celej nedele premávali parné lokomotívy, v ktorých sa rušňovodič zmenil na bábätko, sprievodkyňa na cigánku a pri vstupe do areálu skanzenu v pokladni čakal na deti Macko Uško. V osade U Rybov bol novootvorený kozmetický salón, kde si deti mohli skrášliť svoju tvár rôznymi maľbami.

Na úvod sa všetky deti, ktoré chceli súťažiť, museli zaregistrovať. Pretekalo sa v dvoch vekových kategóriách (od 3 do 10 a od 10 do 15 rokov). Pri registrácii dostalo každé dieťa súťažný lístok a sladké prekvapenie. Dokopy išlo o sedem disciplín: Prvou bola skúška „trefy“ pri váľaní kolkov; pri jazierku čakal vodník, ktorý pod hrnčekmi skrýval  „dušičky“ a deti museli uhádnuť, kde sa dušička skrýva; druhou disciplínou bolo zhadzovanie kolkov; treťou disciplínou bolo kolobežkovanie pomedzi kvety na pódiu pri Raganovom mlyne; v osade Do Potoka na súťažiacich čakali dopravní policajti, ktorí skúšali z dopravnej výchovy; v stodole U Poništa deti predviedli telesnú zdatnosť - skákali cez švihadlo za pomoci  Snehulienky a trpaslíka Kýblika; v tieni lesa sa konala vedomostná súťaž „Poznaj a chráň prírodu“, kde pán lesník a pani lesníčka  skúšali z prírodovedy; v objekte U Poništa čakal na deti anjelik s čertom, ktorí deti preverili, čo vedia o skanzene.

Každé dieťa, ktoré získalo plný počet bodov, bolo zaradené do losovania o 40 perfektných cien, medzi ktorými nechýbali ani horské bycikle, či vyhliadkový let nad Kysucami.  Cez brány skanzenu prešlo približne 1600 návštevníkov vrátane 625 detí, z ktorých súťažné disciplíny zvládlo vyše 270 malých účastníkov.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM

Sponzori MDD v Múzeu kysuckej dediny na Vychylovke:
Ing. Tibor Michálek s manželkou Martinou, Ing. Stanislav Machovčák, PROMONT s.r.o - Krásno nad Kysucou 1961, Potraviny EVA - Mokryšová Eva Nová, Bystrica, LINKSON – Dušan Šadibol, Masnicová Janka - Nová Bystrica, Kotvasová Erika -VELM s.r.o., Paveleková Zuzana – Vychylovka, Jati Anton- Stará Bystrica, Kvetinárstvo – Huláková Janka, Kvety – Kolenová Stará Bystrica, Štefan Tereš – Stará Bystrica, Kaderníctvo – Poništová Iveta Nová Bystrica, Radôšťan Jozef - Nová Bystrica, Kulich Ján – Drevoindustria Nová Bystrica 830, Rudolf Patyla – Potraviny, Griga Štefan – Vychylovka, Kašuba Jaroslav – Vychylovka, Šadibolová Dana – Vychylovka, Chovanec Rudolf - Nová Bystrica, Romaníková Danka – Nová Bystrica, Gunčaga Peter - Stará Bystrica, Strapáčová Štefka – Nová Bystrica, Cukráreň Bistro, Železničná stanica Čadca, COOP Jednota, GEOLAND, Štefan Kocifaj, SLONČO, Višňovec Martin, Martin Brxa, Martin, Fotoexpres, Palárikova, Čadca, RP Autodiely, Čadca, Staškovan Miroslav, Zubná technika, Lekáreň pri fontáne, Čadca, Ľuboš Perďoch PE-MARK, Miloš Dürschmied, Čadca