- Vyhňa v Múzeu kysuckej dediny dostala novú strechu
- Múzejníci predstavia kováčstvo inak

Tlačová  správa  Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 17.7.2008

Aj napriek nepriaznivému, daždivému počasiu  sa podarilo v uplynulých dňoch dokončiť kompletnú výmenu opotrebovanej šindľovej strechy na objekte vyhne v areáli Múzea kysuckej dediny, ktorý pre Žilinský samosprávny kraj spravuje Kysucké múzeum v Čadci.

Vyhňa postavená  na kamennej podmurovke predstavuje jednopriestorový objekt  s pôvodnými dverami a širokými zárubňami. Dovnútra sa otvárajúce dvere pozostávajú z dvoch vrstiev vodorovne a zvisle zbitých dosiek. Sedlovú strechu tvorí krov jednoduchej konštrukcie s krokvami z guľatiny. V interiéri osvetlenom jedným malým oknom je z kameňov postavaná otvorená pec, ktorá má nad ohňom rozšírený lapač dymu s vyústením nad strechu komínom. Súčasťou zariadenia sú kováčske mechy, ktorými sa dúchal vzduch potrebný na zvýšenie teploty v ohnisku. Pri ňom stojí veľká nákova, na ktorej kováč z rozžeraveného železa koval rôzne predmety a nástroje, napríklad podkovy, reťaze, kovanie na dvere a okná.

Kováčstvo a podkúvačstvo patrilo k najrozšírenejším remeslám na Kysuciach a preto odborní pracovníci KM v súčasnej dobe pripravujú reinštaláciu interiéru vyhne v snahe ešte viac priblížiť prácu a neľahké remeslo dávnych kysuckých kováčov.

Lenka Jancová,
                                                                                                 komunikačný manažér KM