- Oravská Lesná sa prezentovala v Múzeu kysuckej dediny
- Poslanec Európskeho parlamentu a ďalší hostia v skanzene

Tlačová  správa  Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 21. 7. 2008

Oravská Lesná je najmladšia oravská obec, ktorá  leží na rozhraní Oravy, Kysúc a Poľska, v malebnom prostredí Slovenských Beskýd a Oravskej Magury, kde pramení aj rieka Biela Orava. V nedeľu, 20. júla, predstavila svoje tradície a bohatý spoločenský život počas podujatia v susednom Múzeu kysuckej dediny na Vychylovke, vzdialenom približne 10 kilometrov. „Pozdrav z Oravskej Lesnej“ bol programom, ktorý ukázal, že skanzen a obec majú k sebe blízko nielen geograficky, ale aj v oblasti kultúry.

Podujatie otvorila slávnostná omša celebrovaná duchovným otcom tamojšej farnosti Miloslavom Maruniakom. Po príhovore starostu Albína Viatera a prednostky obecného úradu Mariany Kianičkovej potom oravskí hostia priblížili Kysučanom zručnosti svojich remeselníkov v ukážkach výroby šindľov, tkania kobercov, práce na hrnčiarskom kruhu, drevorezbe či výšivkárstve. Nechýbala ani tradičná oravská kuchyňa spomedzi ktorej boli najžiadanejšie bryndzové halušky. Najmenším návštevníkom sa venovali rozprávkové bytosti stelesnené členmi ochotníckeho divadla Nová doba, atmosféru dotvárala hudba, v ktorej si bolo možné vybrať od folklóru až po blues.

Jedným z viac ako 412 hostí, ktorí v ten deň navštívili kysucký skanzen bol aj poslanec Európskeho parlamentu Miroslav Mikolášik, poslankyňa Národnej rady  SR Viera Mazúrová či poslanec ŽSK Jaroslav Velička. Ako na margo úspešného podujatia uviedol poverený riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský budú vo vzájomnej kultúrnej prezentácii v oboch susediacich regiónoch pre veľký záujem verejnosti aj naďalej pokračovať.

Lenka Jancová,
komunikačný manažér  KM