- nedeľný program v Múzeu kysuckej dediny (MKD) priblížil zvyklosti prania na potoku
- jedlá z „Kuchyne starých materí“ pripravované na dobových peciach

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 5. 8. 2008

Medzi tradičné ženské domáce práce v minulosti patrilo aj pranie. Nebolo to však také jednoduché  ako v súčasnosti, keď odev uložíme do práčky, nasypeme prášok, stlačíme gombík a čakáme. Ženy museli ťažkú bielizeň nosiť až k potoku, prať holými rukami, niekedy aj v ľadovej vode, a ako čistiaci prostriedok používali  mydlo a tiež dávno predtým aj lúh z dreveného popola.

V nedeľu, 3. augusta, návštevníkom  Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke predstavila ženská spevácka skupina, organizovaná pod vedením Eriky Mičkyovej pri Folklórnom súbore Jedľovina v Kysuckom Novom Meste, zvyky a obyčaje pri praní na potoku. Program sa začal o 13.30 hod. v usadlosti u Hruškuliaka, ženy prali a spievali kysucké piesne. Návštevníkom tak predstavili všetko, čo sa v minulosti pri praní odohrávalo. Celý program trval vyše dvoch hodín, návštevníkov stále pribúdalo, až kým ich spolu nebolo až 577.

Kto mal záujem, mohol ochutnať aj tradičné ľudové jedlá. Obytný dom u Rybov rozvoniaval pečenými kapustniakmi, úhrabky boli pripravované v osade  u Hruškuliaka a výborné  podlesníky v dome riečnického richtára Adama Poništa. Tieto výborné pokrmy pripravovali šikovné sprievodkyne MKD na dobových kamenných peciach. Krásne počasie prilákalo návštevníkov aj na jazdu na Historickej lesnej úvraťovej železnici, ktorú pre ŽSK spolu s MKD spravuje Kysucké múzeum v Čadci. Parný rušeň premával celý deň, v dvoch vagónoch sa vystriedalo 514 cestujúcich.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM