- na filmovom festivale Etnofilm Čadca sa predstaví 37 súťažných filmov z 18 krajín sveta
- novinkou bude medzinárodný workshop – Etnológovia a filmári

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 6. 8. 2008

Prípravy medzinárodného filmového festivalu Etnofilm Čadca 2008 vrcholia. Kysucké múzeum v Čadci, v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, rozbehlo spoluprácu s médiami Slovenska, ktoré zabezpečia prezentáciu tohto významného festivalu nielen doma ale aj v zahraničí.

Ako nás informoval Štefan Vraštiak, člen prípravného výboru festivalu, rukopis Katalógu Etnofilmu Čadca 2008, bol dokončený s predstihom, už koncom júna. Katalóg obsahuje tradičné rubriky ako je štatút, program, zloženie poroty, mimosúťažné aktivity, hlavne k storočnici Karola Skřipského, predstaví Kysucké múzeum v Čadci, ktoré je jedným z hlavných organizátorov tohto medzinárodného festivalu, ale aj Mestské kultúrne stredisko Dom kultúry, centrum Etnofilmu, pripomenie kultúrne aktivity Kysúc, a významnú udalosť - 230. výročie udelenia mestských výsad mestu Čadca.

Okrem súťažných projekcií sa počas festivalu budú konať odborné podujatia. V tomto roku pripravujeme výstavu a seminár  venované storočnici významného filmára Karola Skřipského.  Novinkou bude medzinárodný  workshop „Etnológovia a filmári“, na ktorom budú odborníci diskutovať o vzájomných vzťahoch  medzi príslušníkmi uvedených dvoch profesií, ako aj o najnovších trendoch vo svetovej kinematografii.

Na 15. ročník festivalu Etnofilm Čadca sa po prvý raz prihlásili filmy z  krajín ako Bosna-Hercegovina, Francúzsko, Dánsko, Egypt, Fínsko, Južná Kórea, Portugalsko a Rumunsko.

O najvyššie ocenenie – Zlatého turoňa bude súťažiť 37 filmov z krajín: Bosna-Hercegovina, Česká republika, Čierna Hora, Dánsko,  Egypt, Fínsko, Francúzsko, Irán, Južná Kórea, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Srbsko, Španielsko, Švajčiarsko.

Porota, ktorá rozhodne o víťazných filmoch je zložená z významných osobností: Hans-Joachim Schlegel (Nemecko) - filmový historik, Ján Fúzik (Maďarsko) – režisér, Iľja Ruppeldt (Nový Zéland) – režisér, Martin Mešša (SR) – etnograf, Ľuba Velecká (SR) – režisérka.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM