- začiatok Etnofilmu už v utorok 23. 9.
- pre návštevníkov budú premietané zaujímavé nesúťažné filmy

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 19. 9. 2008

Už len pár dní nás delí od začiatku medzinárodného filmového festivalu o etnológii, sociálnej a kultúrnej antropológii Etnofilm Čadca. Tento ročník je jubilejný 15-ty. Hlavnými organizátormi tohto významného, na Slovensku najstaršieho filmového festivalu sú Žilinský samosprávny kraj, Kysucké múzeum v Čadci, mesto Čadca, Slovenský filmový ústav Bratislava a Dom kultúry v Čadci. Etnofilm sa už po druhýkrát koná pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča.

Začiatok Etnofilmu je v utorok, 23. septembra. V kinosále Domu kultúry o  19.00 hod. prebehne slávnostné otvorenie festivalu, kde s príhovorom vystúpi zástupca prezidenta SR, predseda ŽSK Juraj Blanár, primátor mesta Čadca Jozef Vražel a riaditeľ festivalu Ján Oparty. V kultúrnom programe sa predstaví folklórna skupina Kysučan a pre všetkých hostí bude premietané pásmo súťažných filmov - Goralský bál (SR), Veľká noc / Pocta Martinovi Martinčekovi a Liptovskej Tepličke (SR), Rudolf Patrnčiak – (SR). Predtým sa o 18.30 uskutoční vernisáž výstavy „Strom padne, les rastie“, ktorá vznikla pri príležitosti 100. výročia narodenia významného filmára, dokumentaristu a fotografa Karola Skřipského.

Do programu Etnofilmu je zaradených aj päť nesúťažných celovečerných filmov, medzi ktorými je nielen Muzika, ktorá získala deväť národných filmových cien SFTA Slnko v sieti, ale aj divácky najúspešnejší slovenský koprodukčný film Bathory, ktorý videlo len v slovenských kinách už vyše 300 000 divákov. V sobotu, 27. septembra v Dome kultúry o 13.00 hod. prebehne slávnostné vyhlásenie víťazov - odovzdanie diplomov a cien pre víťazné filmy a ich tvorcov.

Kde nás nájdete:

Informačné stredisko: akreditácia, ubytovanie, doprava, cestovné poriadky – DK - vstupná hala
Videoservis - klubovňa č.6 – DK – prízemie
Porota - Kysucké múzeum