-  ochutnávka stredovekých jedál
-  komorný spevácky súbor i historický šerm

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 6. 11. 2008

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja sa venuje rôznym činnostiam, medzi ktoré patrí tvorba zbierkového fondu s jeho odborným spracovávaním a reštaurovaním, budovanie odbornej knižnice, dokumentácie, záujemcom poskytuje informačné, odborno-poradenské služby, odborní pracovníci realizujú výskumné úlohy, zabezpečuje sa predaj suvenírov, v expozíciách Múzea kysuckej dediny, Historickej lesnej úvraťovej železnice, Kaštieľa Radoľa a Kysuckého múzea sú poskytované návštevníkom sprievodcovské služby, prostredníctvom edičnej, vydavateľskej a propagačnej činnosti múzeum zverejňuje výsledky svojej odbornej práce. Vďaka edičnej činnosti v tomto roku Kysucké múzeum vydalo v poradí už jedenásty Zborník Kysuckého múzea.

Zborník Kysuckého múzea v Čadci je vedecko – odbornou publikáciou, ktorá prezentuje štúdie, články, materiály z oblasti prírodných a spoločenských vied, ktoré sú odrazom vedeckovýskumnej činnosti v regióne. Okrem odborných pracovníkov múzea doň prispievajú aj externí spolupracovníci. Zborník nadväzuje na sedem ročníkov zborníka Správy a informácie Kysuckého múzea, vychádzajúceho od roku 1977 a jedno  číslo Zborníka Kysuckého múzea, ktoré vyšlo v roku 1989. Zborník Kysuckého múzea začal opäť vychádzať v roku 2004, kedy vyšlo číslo 9, v roku 2006 číslo 10 a v tomto roku sa môže múzeum popýšiť Zborníkom číslo 11.

Do Zborníka prispelo deväť autorov, ktorí približujú štúdie z oblasti spoločenských vied, etnografie a histórie. Nachádzajú sa tu príspevky, ktoré opisujú zvyky pri vojenskom odvode a rukovaní, pri narodení dieťaťa, aké boli v minulosti prejavy spoločenskej emancipácie, zaujímavosti o pašovaní, v sekcii história sú príspevky o obsadení časti Kysúc Poľskom, spory Sliezska a Uhorska, aké mlyny a píly boli v najstaršom období i poznatky o neznámom archívnom dokumente. Spolu 200 strán odborného čítania i v anglickom preklade doplnené niekoľkými dobovými fotografiami. Taký je Zborník Kysuckého múzea v Čadci, ktorý je možné zakúpiť si v Kysuckom múzeu v Čadci, prípadne zaslať na dobierku.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM