- 3 D vyučovanie v expozícií múzea
- záujem detí o históriu Kysúc bol veľký

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 12.11.2008

V Kysuckom múzeu v Čadci (ďalej KM), v organizácii ktorej zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, sa konala zaujímavá vyučovacia hodina žiakov 5. A triedy zo Základnej školy Rázusova v Čadci. Dňa 29. októbra 2008 v doobedňajších hodinách navštívili expozíciu Kysuce v KM, pozorne počúvali výklad k vystaveným zbierkam i histórii Čadce. Dozvedeli sa o priereze historického vývoja regiónu Kysúc od prvých stôp osídlenia až po koniec 20. storočia, typy  predhistorického osídlenia, zaujímavosti o prvej písomnej zmienke. Pozornosť venovali i textom o vysťahovalectve a drotárstve, o vzdelanosti a osvete, o remeselných tradíciách a priemysle. Pozornosti neušli ani zaujímavosti o pečatiach kysuckých obcí,  o poklade mincí a akými rôznymi druhmi platidiel sa v minulosti na Kysuciach platilo. Svoje novozískané vedomosti si mohli overiť v pripravenom teste, ktorý pre žiakov vytvorila pani učiteľka Janka Koperovej zo ZŠ Rázusova.

Cieľom tejto jednej vyučovacej hodiny detí v expozícii Kysuce bola téma Pamiatky v priestore a čase. Ako nás informovala J. Koperová, úlohou učiteľa v tomto prípade je v čo najširšej miere aplikovať prístupy, ktoré  kladú dôraz na aktívne učenie - na proces hľadania, objavovania a vytvárania poznatkov na základe vlastnej činnosti a skúsenosti v interakcii s učiteľom a spolužiakmi.
Vďaka tejto vyučovacej hodine si deti mohli prezrieť históriu Kysúc aj v priestore, obdivovať výstavné exponáty KM,  čím sa zvýšila ich predstavivosť z poznatkov z učebníc dejepisu.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM