činnosť Kysuckého múzea za rok 2008
-  počet návštevníkov najvyšší od roku 1975

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 12.02.2009

Kysucké múzeum (KM) v Čadci je najmenším a zároveň najmladším múzeom v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, zameriava sa na vedecký a múzejný výskum, buduje zbierkový fond, knižnicu, dokumentáciu a archív, vystavuje exponáty, poskytuje sprievodcovské služby, zabezpečuje predaj suvenírov. O tom, že je  múzeum medzi návštevníkmi veľmi obľúbené svedčí fakt, že jeho expozície navštívilo v roku 2008 až 77 639 návštevníkov, čo predstavuje oproti minulému roku 2007 nárast o 1 481 návštevníkov. Zo svojich štyroch pobočiek najviac záujemcov prilákala Historická lesná úvraťová železnica, po nej nasledovalo Múzeum kysuckej dediny, Kaštieľ Radoľa a nakoniec Kysucké múzeum. S príchodom letných prázdnin sa zvýšil aj prílev turistov, len v mesiaci august expozície navštívilo neuveriteľných 16 346 záujemcov, a naopak, v zime, keď je každý radšej v teple doma KM prišlo pozrieť 392 návštevníkov.

Výstavná činnosť v priestoroch Kysuckého múzea a radoľského kaštieľa bola rôznorodá, veľký úspech mali výstavy Pakobylky a listovky, Pozdrav jari, Betlehemy ako ich nepoznáme spolu s výstavou detských prác na tému Najkrajší vianočný pozdrav, Perníkové Vianoce, Fašiangové masky. Návštevníci tak mali možnosť navštíviť 25 výstav.

Počas šesť mesačnej sezóny Múzea kysuckej dediny sa konalo 23 plánovaných podujatí. Najúspešnejšie boli Deň detí, Kuchyňa starých materí a Kysucká zabíjačka, ktorá sa v skanzene konala po prvýkrát. K významným hosťom múzea patril exminister zahraničných vecí spolu s delegáciou veľvyslancov na Slovensku, zástupcovia Ministerstva obrany, štáb Ruskej televízie či hostia z Chorvátska pri príležitosti otvárania reinštalovaného domu Drotára. Dlhodobým problémom skanzenu boli šindľové strechy, ktoré vplyvom počasia strácali funkčnosť, no vďaka dotácii od zriaďovateľa Žilinského samosprávneho kraja sa postupne podarilo obnoviť strešnú krytinu na viacerých objektoch. Zaujímavosťou pri prevádzke skanzenu bolo natáčanie filmu Lietajúci Cyprián, ktorého časť vznikala práve v jeho priestoroch. V decembri sa prvýkrát uskutočnilo vianočné podujatie aj v zasneženom skanzene.

Na Historickej lesnej úvraťovej železnici sa konali tri podujatia, ktoré návštevníkom priblížili činnosť pracovníkov železnice a funkciu lokomotív. Významným krokom bolo po desiatich rokoch opätovné zaradenie parnej lokomotívy U 45.9 do prevádzky. Železnička je svojím úvraťovým systémom unikátnou a ojedinelou v Európe.

Kaštieľ v Radoli prilákal v roku 2008 10 367 návštevníkov. Medzi naj podujatia patrilo otvorenie dvoch stálych expozícií - Remeselné tradície na Kysuciach a Najstaršie dejiny Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek, kde sa nachádza replika mamutieho mláďaťa Radoľka. Ďalším atraktívnym podujatím bola prezentácia stredovekých jedál s ich ochutnávkou a kultúrnym programom, regionálna súťaž o najkrajší perník vyrobený rukami pernikárok, radoľské slávnosti, ktoré sa skladali zo športovej a kultúrnej časti, podujatie Maškary po... fašiangoch, kde boli prezentované fašiangové masky z oblasti Kysúc, Žiliny, Bytče a Rajca.

Kysucké múzeum sa svojou činnosťou prezentovalo na viacerých významných celoslovenských podujatiach, akými boli Agrokomplex 2008 v Nitre, 15. veľtrh cestovného ruchu v Bratislave, Festival slovenských múzeí v Trenčíne. Taktiež sa múzeum po prvýkrát zapojilo do významných podujatí ako Noc múzeí a galérií, kedy sa konali prehliadky a jazdy na železničke až do 22.00 hodiny, Deň cestovného ruchu, kde boli pre návštevníkov pripravené rôzne vedomostné súťaže.

V auguste pribudla do Galérie Drotárie k drôtenej soche slovenského herca Jozefa Kronera ďalšia drôtovaná plastika významnej osobnosti Kysúc, astronaut Eugen Andrew Cernan. V októbri uzrel svetlo sveta Zborník Kysuckého múzea, v poradí už pod jedenástym číslom. 16. júna sa uskutočnilo slávnostné otvorenie zasadnutia Vedeckej rady a práve v tento deň došlo po pätnástich rokoch k jej opätovného konštituovaniu. Pozvanie k členstvu vo Vedeckej rade prijali viacerí vysoko kompetentní odborníci. V novembri sme od zriaďovateľa získali tzv. hnedé tabule umiestnené popri hlavných cestách označujúce naše expozície. Ako bienále sa uskutočnil už 15. ročník významného filmového festivalu Etnofilm Čadca, na ktorom bola rekordná účasť nielen slovenských, ale aj zahraničných divákov.

Rok 2008 z pohľadu návštevnosti, odbornej činnosti, ale aj získania finančných prostriedkov možno zaradiť medzi najúspešnejšie.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM