- filmovanie „v piatok trinásteho“ dopadlo úspešne
- Správa ciest ŽSK pomáhala v snehom zapadnutom skanzene

Tlačová  správa  Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 17. februára 2009

Ani nie týždeň po návšteve tvorivej skupiny  Českej televízie zavítal do Múzea kysuckej dediny ďalší televízny štáb – tentoraz z STV Banská Bystrica. Skupina tvorcov  pod vedením dramaturgičky Drahomíry Kyslanovej tu natáčala ďalšiu časť relácie „Cestovanie v čase“. V rámci „Televíkendu“, magazínu o cestovnom ruchu, turistike, horolezectve, horských a extrémnych športoch tak budú môcť diváci verejnoprávnej televízie sledovať dokument  o kysuckej prírode a tradíciách. Okrem zasneženej drevenej architektúry v ňom uvidia niektoré zo vzácnych zbierok Kysuckého múzea viažuce sa k drotárstvu, interiér tzv. Drotárovho domu  a predstaví sa v ňom aj jeden z novodobých adeptov nadväzujúcich na toto dávne remeslo – Peter Hlavatovič z Kysuckého Nového Mesta. Nebude chýbať ani unikátna Zlatá kniha Drotárie, ktorá bude čoskoro slávnostne inštalovaná v KM, ako aj rozprávanie známeho kysuckého poeta a znalca hôr Martina Kolembusa z Lodna.

Natáčanie dokumentu prebiehalo v náročných podmienkach – zábery na drotára vracajúceho sa vo fujavici do svojho domu či spomienky starého poľovníka brodiaceho sa zasneženým skanzenom síce pôsobia na televíznej obrazovke sugestívne, ale vďaka bohatej snehovej nádielke vznikali v takmer kalamitnej situácii. K tomu, že natáčanie v príslovečný „piatok trinásteho“ nakoniec dopadlo úspešne, prispela aj ústretovosť Správy ciest ŽSK – závod Kysuce, ktorá vyslala do snehom zapadnutého skanzenu ťažkú techniku. „Som veľmi potešený efektívnosťou a pružnosťou pomoci zo strany SC ŽSK“, povedal v tejto súvislosti riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský. „Považujem to nielen za veľmi dobrý príklad spolupráce medzi dvoma organizáciami v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, ale aj skvelú správu pre náš zámer postupného sprístupnenia MKD v zimnom období, ktoré by sa bez takejto spolupráce nezaobišlo.“

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM