- brány skanzenu i železnice opäť otvorené
- prekvapenie na trati

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 06.05.2009

Po dlhej šesťmesačnej prestávke, počas ktorej boli brány Historickej lesnej úvraťovej železnice a Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke zatvorené a prebiehala ich údržba, sa opäť môžu návštevníci previezť historickými vlakmi, spoznať spôsob života našich predkov či ochutnať tradičné kysucké jedlá. Obe expozície pre Žilinský samosprávny kraj spravuje Kysucké múzeum v Čadci. Počas minulého predĺženého víkendu sa tak začala sezónna prevádzka dvoch najvýznamnejších vysunutých pracovísk múzea.

Od 1. mája je pre návštevníkov sprístupnená lesná železnička, ktorá v tento deň ponúkla netradičný program. O deviatej hodine ráno rušňovodiči slávnostne zapálili oheň v peci parnej lokomotívy U 45, nasledovali jazdy motorovej lokomotívy a od obeda cestujúcich vyvážala spomínaná U „štyridsať päťka“. Pre návštevníkom sa zaujímavým bodom programu stala ukážka zvážania dreva. Práve prevoz dreva bol v minulosti hlavnou činnosťou železnice. No najväčším prekvapením bolo, že vlaky chodia až za 1 úvrať po km 3,6. Po zosuvoch v rokoch 1996-2000 sa tak rušeň U 45.9 po 13 rokoch opäť dostal na koniec úseku, na ktorom je povolená doprava. O ľudovú nôtu a veselú náladu sa postaral Roman Capek s malými folkloristami, ktorí hrou na heligónkach a spevom spríjemnili nielen program ale aj samotné jazdy po trati železničky.

Múzeum kysuckej dediny bolo otvorené v nedeľu 3. mája a tak, ako každý rok, i tento s programom Stavanie mája. Úkony sprevádzajúce túto slovenskú tradíciu predviedol folklórny súbor Staškovanka za Staškova. O samotné postavenie takmer 18 metrového mája sa postarali hasiči Dobrovoľného hasičského zboru Vychylovka. Nálada pri stavaní mája bola príjemná, členovia FS Staškovanka vytancovali návštevníkov a svojím spevom oživili inak tichučkú dolinu Chmúra. Počas prvého prevádzkového víkendu tak skanzen a železničku navštívilo takmer tisícdvesto záujemcov.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM