- storočnica parnej lokomotívy

- prezentácia Kysuckého múzea v Pribyline

Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 28.5.2009

Uplynulý víkend sa na železničke vo Vychylovke niesol v znamení dvoch významných výročí. Sobota, 23. mája bola pripomienkou 30. výročia začatia aktivít Klubu priateľov železničky, ktorý realizoval jej záchranu, obnovu a prevádzkovanie. Na tomto neformálnom stretnutí sa zišli priatelia železničky i jej bývalí zamestnanci. Rozprávaním, fotografiami i premietaním audiovizuálnych záznamov si tak pripomenuli krásne obdobie, ktoré venovali železničke. Nedeľa, 24. mája patrila našej najstaršej lokomotíve – U 34, ktorá oslávila storočnicu. Ako sa na oslavách patrí, storočná oslávenkyňa dostala veľkú narodeninovú tortu so svojou  miniatúrnou napodobeninou, nechýbali sviečky a samozrejme blesky fotoaparátov.  Pri tejto príležitosti prebehol aj krst pohľadnice „100 rokov parného rušňa“, ktorú pokrstil historik Kysuckého múzea Ivan Žilinčík  parou z lokomotívy U 34. Po tejto slávnosti sa uskutočnila rušňová kavalkáda, čiže defilé hnacích vozidiel Historickej lesnej úvraťovej železnice. Na trať sa tak dostali parné rušne U 34 a U 45, dieselelektrický rušeň BNE-50 a dieselhydraulický rušeň DH 120. Návštevníci, ktorí po jazde na železničke vyhladli, mohli ochutnať jedlá z Kuchyne starých materí. Z objektu U Rybov rozvoniavali kapustniaky, U Poništa zemiakové placky a od Hruškuliaka kapustovo-fazuľová polievka. Celé vydarené podujatia doplnila hrou a spevom dychová hudba Nová Kysučanka z Kysuckého Nového Mesta.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí sa v Pribyline uskutočnil Festival múzeí, ktoré patria do zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a to Kysucké múzeum v Čadci, Liptovské múzeum v Ružomberku, Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Považské múzeum v Žiline. Okrem prezentácie svojej expozičnej a programovej ponuky sa pracovníci jednotlivých múzeí a družstvá z okolitých obcí pod vedením ich starostov zapojili do súťaže vo varení halušiek. Časť z kysuckej kultúry prezentovala aj pernikárka Júlia Masnicová z Makova, ktorá predviedla ukážky zdobenia perníkov. O veselú náladu sa spevom a hrou na heligónke postaral Kysucký prameň pod vedením Jozefa Smolku, ktorý zároveň získal druhé miesto v súťaži heligonkárov.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM