Untitled document
- Kysucké múzeum objavilo tri staré mapy
- Významný objav historickej kartografie regiónu
Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci
Čadca 12.7.2011

Digitálny fond starých máp Kysuckého múzea je opäť o čosi bohatší.  Počas júnovej návštevy a bádaní v Štátnom ústrednom banskom archíve v Banskej Štiavnici, sa historikovi Martinovi Turócimu v mapovom fonde tejto inštitúcie podarilo objaviť a získať 3 ďalšie mapy a 6 historických kresieb z oblasti historickej kartografie. Uvedenú trojicu máp spája, že všetky, spoločne s ďalšími územiami, zobrazujú aj  územie Kysúc.
Tieto mapy, doposiaľ ukryté v depozitároch archívov, boli širokej verejnosti iba málo známe, prípadne boli úplne neznáme. Získavaním ďalších máp, a to prioritne tých, ktoré zobrazujú  Kysuce,  múzeum systematicky pokračuje v bádaní na poli historickej kartografie kysuckého regiónu. Súčasťou vytýčenej línie je v budúcnosti vykonávať výskum v domácich a tiež v zahraničných archívoch, knižniciach či múzeách a tak získavať staré mapy zachytávajúce územie Kysúc. Výsledky výskumu starých máp, ktorým je poverený M. Turóci, samozrejme neostanú  založené v dokumentácii. S výsledkami práce sa verejnosť bude môcť oboznámiť v podrobnejších publikáciách.
„Prvotinou, vychádzajúcou z výskumu historickej kartografie Kysúc, je kniha Kysuce na tajných  mapách Prvého vojenského mapovania, ktorá vyšla vo februári tohto roku. Celkom iste to nebola posledná kniha venovaná téme historickej kartografie a geografie nášho regiónu. V ďalšej knihe či článku z tejto oblasti, sa celkom iste objaví aj niektorá z trojice nedávno získaných nových máp“, uviedol na margo objavu riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský.

Lenka Jancová
Kysucké múzeum v Čadci