Untitled document
- Veterná smršť pripravila múzeum o časť strechy
- Múzejníci chránia zbierky a bojujú s prívalovým dažďom

Zatečené kancelárie odborných pracovníkov ako kajuty potápajúcej sa lode, zaplavená knižnica, kotolňa a pracovisko konzervátora v suteréne, ako aj 35 metrov štvorcových chýbajúcej strechy na sídle Kysuckého múzea – taká je predbežná bilancia búrkovej smršte, ktorá sa včera krátko pred 16. hodinou prehnala Čadcou, pričom poškodila aj budovu najvýznamnejšej kultúrnej a vedeckej inštitúcie na Kysuciach postavenej takmer pred sto rokmi.
„Pohľad z okna pripomínal výhľad z kapitánskeho mostíka lode rútiacej sa do prívalovej vlny tsunami. Na parapety bubnoval ľadovec vo veľkosti čerešne až slivky, cez zatvorené okná pretekala voda, až kým sa neozval škripot a časť strechy sa roztvorila ako konzerva nad hlavami kolegov, ktorí sa v tom čase nachádzali v podkrovných pracovniach. Na parkovisko múzea hneď vedľa služobnej dodávky dopadol veľký kus plechu vytrhnutý zo strechy susednej predajne “, uviedol riaditeľ Kysuckého  múzea Miloš Jesenský.
Po odtrhnutí značnej časti strešnej krytiny začala do múzea  prúdiť voda a pretekať na nižšie podlažia, kde spôsobila značné škody. Po utíšení rozzúreného  živlu múzejníci takmer do polnoci zakrývali obnažený krov impregnovanou fóliou, aby masívny prienik vody do budovy nespôsobil ďalšie škody, prívalový dážď však naďalej znemožňuje vykonať definitívne opatrenia. V múzeu dnes uskutočnil obhliadku škôd vedúci oddelenia investícií Odboru vnútornej správy ŽSK Vladimír Dostál a pracovníci poisťovne.
„Oceňujem obetavosť kolegov múzejníkov, ktorí s veľkým nasadením vytrvalo pracujú na stabilizácii situácie v budove. Predovšetkým vďaka tomu nedošlo k ohrozeniu bezpečnosti, zdravia našich zamestnancov a bola zaistená ochrana zbierkových predmetov v budove“, uviedol M. Jesenský.

Jancová Lenka
Kysucké múzeum v Čadci