ts-km-18-10-11Tlačová správa Kysuckého múzea v Čadci, Čadca 18.10.2011

- Kto prišiel do skanzenu, neodolal...
- Zabíjačkové špeciality takmer v každej drevenej chalúpke.

S postupným príchodom chladnejšieho obdobia, počas jesenných a zimných rán, sa v minulosti na nejednom gazdovstve uskutočňovali „zabíjačky“. Mäsové produkty uskladňované v komôrkach tak zabezpečovali pokrm na nedeľu, či významnú slávnostnejšiu udalosť, akou boli napríklad svadby, krstiny alebo ak príbytok navštívil vzácny hosť. Každý kraj má svoje typické zabíjačkové špeciality, u nás, na Kysuciach sú to jelítka (jaternice), klobásy, kapustnica, slanina, tlačenka, huspenina, oškvarky a mnohé iné. Aké zabíjačkové špeciality patrili do jedálnička našich predkov, sa mohli návštevníci dozvedieť ale aj ochutnať v nedeľu, 16. októbra 2011 v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke.

Program, ktorý v sebe skrýval špeciality zo zabíjačky sa volal Kuchyňa starých materí – Maškrty zo zabíjačky. Už deň predtým, v sobotu, mali pracovníci skanzenu a železničky plné ruky práce. Bolo potrebné pripraviť všetky suroviny, mäsko, koreniny, aby výrobky odstáli a na druhý deň sa mohli podávať návštevníkom. Od skorého nedeľného rána v troch usadlostiach skanzenu, v drevených chalúpkach sa rozpaľovali pece, aby sa na nich mohli pripravovať všetky pochutiny, ktoré boli pre návštevníkov pripravené. V usadlosti U Rybov vonku rozvoniavala kapustnica, ktorú varili šikovní pracovníci múzea a vo vnútri sa na dobovej peci smažili jelítka. Ďalšou delikatesou, ktorá zaiste potešila chuťové poháriky bola tlačenka, ktorá sa podávala v obytnom dome v usadlosti Potok. Čerstvý chlieb s masťou, oškvarkami a cibuľkou ponúkali milé sprievodkyne skanzenu v dome bývalého richtára – Adama Poništa. Za neodolateľnou vôňou a chuťou zabíjačkových maškŕt prišlo do jednej z expozícií, ktorú pre Žilinský samosprávny kraj spravuje Kysucké múzeum v Čadci, až 405 návštevníkov. O tom, že im špeciality chutili, niet pochýb – odnášali si ich aj domov.

Mgr. Lenka Jancová

Kysucké múzeum v Čadci