budovaTlačová správa Kysuckého múzea v Čadci, Čadca 2.2.2012
- Do otvorenia ešte ďaleko, ale prípravy sú v plnom prúde.

- Železnička i skanzen sa pripravujú na nápor návštevníkov.

Kysucké  múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, má za sebou ďalší úspešný rok. Skanzen a železničku vo Vychylovke  pokryla hrubá vrstva snehu, no i napriek tomu pokračujú údržbárske a rekonštrukčné práce na stavbe nového multifunkčného objektu. V objekte nájdete miesto oddychu, občerstvenia, výstavné priestory, predaj suvenírov a bezbariérové sociálne zariadenia. Predĺžená jazda unikátnym úvraťovým systémom zase ponúkne  návštevníkom nové možnosti dostať sa z Kysúc až na Oravu po opravenej úzkorozchodnej trati. Už počas tejto sezóny sa teda obnoví spojenie na doteraz nevyužívanom úseku, ktorý pri prevýšení 217 metrov ponúkne návštevníkom atraktívne výhľady do okolia.

O tom, že do Vychylovky zavíta tento rok zrejme ešte viac návštevníkov ako doteraz, svedčí aj fakt, že skanzen a železnička v roku 2011 prilákala 59 280 hostí, teda o 3 031 viac, ako to bolo rok predtým, kedy sa lámala historicky najvyššia návštevnosť od doby založenia Kysuckého múzea. Takýto záujem o regionálnu históriu, zvykoslovie a kultúrne pamiatky tak potvrdzuje význam i úspech najväčšej kultúrnej inštitúcie na Kysuciach.

„Som rád, že naše spoločné úsilie s vedením Kysuckého múzea sa prejavilo aj v rozširovaní ponuky pre návštevníkov, pretože práve rok 2011 bol úspešný v získavaní mimorozpočtových zdrojov, a tak na rozvoj expozícií  múzea išlo takmer milión eur,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.

Mgr. Monika Kubicová,

komunikačný manažér  KM