babiky01Od 24. júna do 10. septembra 2013 zdobia výstavné priestory Kysuckého múzea v Čadci bábiky a rozprávkové bytosti súkromnej zberateľky Moniky Cmierovej z Rožňavského Bystrého. Vášnivá zberateľka sa môže pochváliť unikátnou zbierkou bábik. Má ich okolo 800, z toho napríklad 300 bosoriek. Výnimočnosťou tohto koníčka je hlavne to, že bábiky aj opravuje a vlastnoručne im šije oblečenie. V Kysuckom múzeu v Čadci je vystavená len časť jej  zbierky v počte 192 kusov. Z toho 47 Bárbin, 113  bábik v dobových kostýmoch a krojoch a 32 bosoriek.

Pani Cmierová nám prezradila: Pred viac ako pätnástimi rokmi ma k šitiu kostýmov a oprave starých poškodených bábik inšpiroval dar od svokry, ktorá mi darovala  bábiku v heľpianskom kroji. Zvedavosť mi nedala a zaujímalo ma, z čoho je ušitý kroj, spodnička, či topánočky. Vtedy som sa rozhodla, že to skúsim a začala som vlastnoručne bábiky opravovať a odievať ich.

Bábiky som začala postupne obliekať do dobových šiat, krojov a vytvárať rôzne filmové i rozprávkové postavičky. Keď sa v obci rozšírilo, čomu sa venujem, ľudia i kamarátky mi začali nosiť staré látky, gombíky, čipky a hlavne bábiky. S manželom sme začali tieto veci zhromažďovať a nebyť týchto darovaných bábik, zbierka by nemala tú podobu, ktorú má dnes. Najväčšia bábika meria 125 a najmenšia 4 cm.

Táto výnimočná výstava bábik a bosoriek si skutočne zaslúži Vašu  pozornosť a návštevu.