Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou

Expozícia KYSUCKÁ ODYSEA: Od pravekých ľudí po astronautov, prezentuje dejiny Kysúc od najstarších lovcov mamutov cez vek Juraja Turzu až po storočie kozmických letov. Nevšedným príbehom Kysuckej odysey Vás prevedie interaktívny audiovizuálny sprievodca.

vlastivedne muzeum m

kysucka odysea09Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou Vás srdečne pozýva na prehliadku novej stálej expozície KYSUCKÁ ODYSEA: Od pravekých ľudí po astronautov, ktorá je sprístupnená pre verejnosť od 4. septembra 2017.

Expozícia pozostáva z jedenástich tematických celkov. Geológia prezentuje ojedinelú mineralogickú zbierku štylizovanú do dobrodružného putovania do hlbín Zeme na základe známeho románu Julesa Verna. Paleontológia ponúka kópiu mamuta v životnej veľkosti, mláďa pravekého nosorožca srstnatého a zmenšený model kostry tyranosaura. Pravek znázorňuje pračloveka typu Homo sapiens sapiens sediaceho pri ohnisku, Neolit vyobrazuje prvých roľníkov na Kysuciach pri práci. V sekcii Slovania je predstavená slovanská rodina – muž a žena s dcérou v tradičnom odeve pred rekonštrukciou časti drevozemného opevnenia. Raný stredovek zachytáva moment osadenia hraničného kameňa pri vymedzení územia Kysúc, Renesanciu zastupuje šľachtický pár – palatín Juraj Turzo s druhou manželkou Alžbetou Coborovou – stojaci pred zámkom v Bytči. Valašská kolonizácia prezentuje nielen tradičné oblečenie Valacha ako pastiera, ale aj interiér a inventár dočasného  príbytku – koliby. Systém opevnení Šance-Valy približuje replika dela z 18. storočia. V pozadí vidieť zobrazenie Veľkých, Malých a Starých Šancí na dobových kartografických mapách. Novovek je venovaný bitke pri Budatíne a znázorňuje dvoch znepriatelených vojakov v rovnošate: maďarského honvéda a slovenského dobrovoľníka.  Priemyselný vek reprezentuje scéna z budovania Košicko-bohumínskej železnice, Vysťahovalectvo zachytáva nalodenie kysuckej rodiny na palubu parníka v Hamburgu, ktorí mieria do USA. Kozmický vek znázorňuje astronauta Eugena Andrewa Cernana pri prechádzke po mesačnom povrchu.

Kysucké múzeum V Čadci pre návštevníkov novej expozície navyše pripravilo vo vlastnej réžii aj edukatívneho audio-video sprievodcu, ktorý ich prostredníctvom tabletu prevedie tajuplným a nevšedným svetom Kysuckej odysey.